Pri všetkých typoch nádchy sa odporúčajú roztoky minerálnych solí (morská voda), ich použitie je bezpečné a šetrné a nevzniká pri ich používaní návyk. Sú vhodné aj v kombinácií s inými sprejmi a kvapkami na liečbu nádchy. Základný rozdiel medzi jednotlivými druhmi spočíva v koncentrácií solí, rozlišujeme roztoky hypertonické a izotonické.
Hypertonické roztoky obsahujú väčšiu koncentráciu solí, znižujú opuch sliznice nosa a zmierňujú výtok. Podporujú aj činnosť riasinkového epitelu sliznice a odvádzanie nečistôt. Ich účinok nie je až taký výrazný ako u klasických nosových kvapiek, ale na rozdiel od nich sa môžu používať aj dlhodobo a sú podstatne šetrnejšie:
PHYSIOMER ALERGIA A NOSOVÉ DUTINY (sprej 135 ml)
QUIXX (sprej 30 ml) – sprej s mechanickým rozprašovačom
QUIXX SOFT (sprej 30 ml) – obsahuje okrem hypertonického roztoku solí aj aloe vera na zvlhčenie sliznice
SINOMARIN ADULT (sprej 125 ml)
Izotonické roztoky sú roztoky s nižšou koncentráciou solí (ich koncentrácia zodpovedá fyziologickému rozotku). Podporujú činnosť riasinkového epitelu, teda zlepšujú čistenie nosa, na rozdiel od hypertonických roztokov však nos neuvoľňujú. Používajú sa na čistenie a zvlhčenie nosovej sliznice, odvádzajú hlieny. Niektoré produkty sú obohatené o prídavné zložky, ktoré zlepšujú ich vlastnosti:
STERIMAR (sprej 50 ml)
STERIMAR ml Cu (sprej 50 ml) – morská voda s obsahom medi, vhodný je pri infekčnej nádche bakteriálneho a vírusového pôvodu, meď pôsobí antibakteriálne. Používať by sa mal 14 dní, podľa potreby aj dlhšie, veľmi vhodný je pri opakovaných infekciách horných dýchacích ciest
STERIMAR Mn (sprej 50 ml) – morská voda s obsahom mangánu na prevenciu a podpornú liečbu alergickej nádchy. Mangán zabraňuje uvoľňovaniu histamínu – mediátora alergickej reakcie. Používa sa 14 dní, potom by sa mal obmieňať s klasickým Sterimarom.
MAR PLUS (sprej 50 ml) – morská voda s obsahom dexpantenolu na regeneráciu suchej alebo poškodenej sliznice
ALIAMARE (sprej 100 ml) – morská voda s kyselinou hyalurónovou na zvlhčenie, regeneráciu a čistenie nosa, má aj náhradný nástavec na aplikáciu do ucha
Homeopatia v liečbe nádchy
Z homeopatických liekov sa v liečbe nádchy používa:
CORYZALIA – na liečbu všetkých druhov nádchy, tablety sa rozpúšťajú v ústach, v akútnych fázach každú hodinu jednu tabletu, postupne sa podľa symptómov znižuje dávkovanie
EUPHORBIUM COMPOSITUM (sprej do nosa) – používa sa pri rôznych typoch nádchy
EUPHORBIUM COMPOSITUM (kvapky) – určené na perorálne užívanie, užívajú sa s trochou vody pred jedlom, alebo priamo pod jazyk.
Dobré tipy pri nádche
Pri akútnej infekčnej nádche pomáha teplo. Vhodné je nahrievanie pri infračervenej lampe alebo naparovanie nad horúcim odvarom z rumančeka.
Osvedčený domáci recept na liečbu infekčnej nádchy je šťava z cesnaku (cesnak má antibiotické, antimykotické a antivirotické účinky). Aplikuje sa na kúsok vaty, s ktorou sa vytiera nosová sliznica. Táto liečba je síce nepríjemná (cesnak štípe a zapácha), ak sa ale použije vo včasných štádiách infekčného ochorenia, často zabráni rozvinutiu ochorenia.
Pri akútnych infekčných ochoreniach pomáha aj podávanie zinku (zvyšuje slizničnú imunitu) a vysokých dávok vitamínu C (udáva sa 1000-3000 mg denne).
Na pitie sú vhodné čaje z lipy, výborný je aj granulovaný nápoj s obsahom šalvie, lipy a eukalyptu HERBALMED pri nádche a prechladnutí.
Pri nádche z prechladnutia pomáha aj horúci kúpeľ nôh.
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Diana