Byliny, rastlinné extrakty alebo ich izolované zložky sa nachádzajú vo voľnopredajných prípravkoch na podporu chudnutia veľmi často. Nezriedka ide o cudzokrajné druhy, ale aj niektoré byliny z našich končín vedia podporiť proces chudnutia. Mnohé rastliny majú skutočne potenciál byť účinným prostriedkom pri liečbe obezity. Napriek tomu sa však bez úpravy stravy, dostatku pohybu, obmedzenia stresu, polotovarov, fast foodov, fruktózového sirupu a podobne prebytočných kilogramov nezbavíme. Účinok rastlín pri procese chudnutia je podporný, to znamená, že to s ich pomocou ide ľahšie (ako aj potvrdili mnohé výskumy), samotné však stačiť nebudú.
Lieky na liečbu obezity – anorektiká (synteticky pripravené liečivá viazané na lekársky predpis) sa v praxi zatiaľ nie veľmi osvedčili, resp. ich nežiaduce účinky alebo zlý pomer riziko verzus benefit, sú príčinou, prečo sa mnohé už nepoužívajú alebo sa stiahli z trhu.
Rastliny ovplyvňujúce apetít
Regulácia telesnej hmotnosti prostredníctvom ovplyvnenia chuti do jedla je multifaktoriálna udalosť vyplývajúca z neurologických a hormonálnych vzájomných vzťahov. Svoju úlohu tu zohráva centrum sýtosti v hypotalame v mozgu, ghrelin (hormón hladu), leptin (hormón sýtosti), inzulín (sleduje sacharidy), ale aj neuromediátory ako serotonín, histamín, dopamín a ich receptorové aktivity. Príkladom asi najznámejšieho potláčača chuti na jedlo je rastlina pochádzajúca z Južnej Afriky Hoodia gordonii. Štúdie na zvieratách naznačujú výrazné zníženie príjmu potravy pri užívaní Hoodie, štúdie na ľuďoch sú zatiaľ veľmi ojedinelé. Napriek tomu sa Hoodia javí ako sľubné anorektikum, pozornosť výskumov sa sústreďuje najmä na jej obsahovú látku označovanú ako triglykozid P57 alebo P57A53. Na trhu máme už niekoľko rokov prípravky obsahujúce extrakt z Hoodie vo forme tabliet a náplastí.
Ďaľšou rastlinou, pre ktorú je typické, že zamedzuje pocitu hladu je Garcinia cambogia alebo mangostana kambodžská, chuť k jedlu by mala znížiť jej obsahová látka –kyselina hydroxycitrónová. Mangostana podporuje chudnutie viacerými mechanizmami. U nás ju nájdeme väčšinou v podobe nápojov na pitie, prípadne kapsúl na užívanie.
Aj v našich končinách nájdeme prirodzený potláčač chuti k jedlu, pravdepodobne nie až tak účinný ako vyššie spomenuté, ale zase lacný a ľahko dostupný. Je ním ľubovník bodkovaný, ktorý vykazál významnú inhibíciu prírastku hmotnosti u potkanov, ktorá bola navodená vysokotukovou stravou alebo kŕmením fruktózou. Ľubovník sa právom označuje za prírodné antidepresívum, pretože dokáže zvýšením hladín serotonínu bojovať s miernou až stredne závažnou depresiou (viac v článku Prírodná liečba depresie). Serotonín je však aj dôležitý neurotransmiter, ktorý kontroluje zvýšenie telesnej hmotnosti a podieľa sa na patofyziológii obezity. Jeho zvýšená hladina znižuje príjem potravy a potláča chuť do jedla.
Do akej miery a u koho „potláčače chuti“ fungujú je ťažké povedať. Ja napríklad nemusím mať chuť k jedlu a tú čokoládu si aj tak dám.
Inhibítory pankretickej lipázy
Inhibítory pankretickej lipázy sa v tráviacom trakte dokážu naviazať na lipázy – enzýmy, ktoré štiepia tuky prijaté potravou na absorbovateľné zložky. Týmto spôsobom brzdia aktivitu lipáz a tým znižujú vstrebávanie tukov z potravy v čreve. Na takomto mechanizme fungujú aj niektoré syntetické lieky na liečbu obezity (orlistat). Mnohé rastliny obsahujú látky (saponíny, polyfenoly, flavonoidy, kofeín) s inhibičným účinkom na lipázu. Medzi najznámejšie patria L-epikatechín, epikatechín galát (EKG), epigalokatechín (EGC) a epigalokatechín galát (EGCG), ktoré nájdeme v zelenom čaji, oolong čaji či čiernom čaji. Inhibičnou aktivitou proti lipáze sa môže pochváliť aj šalvia, konkrétne jej metanolový extrakt z listov, kde nositeľom účinku je jej obsahová látka kyselina karnosová.
Prirodzení regulátori lipidového metabolizmu (stimulujú lipolýzu-odbúranie lipidov v tukových bunkách) sú kurkumín (obsahová látka kurkumy), ženšen pravý alebo káva.
Pri kurkumíne ešte zostanem, kedže sa mu podľa mňa v súvislosti s obezitou a ochoreniami súvisiacimi s obezitou, nevenuje až tak pozornosť. Kurkumín sa pritom okrem mnohých iných vlastností (čítať viac o kurkumíne) vyznačuje aj schopnosťou redukcie hmotnosti u obéznych potkanov. Dokáže to viacerými mechanizmami, ktoré kvôli zdĺhavosti a zložitosti nechcem podrobnejšie rozoberať (napr. reguluje adipogenézu a lipogenézu, inhibuje enzým D5D -delta-5-desaturázu, interaguje s bielym tukovým tkanivom-potláča chronický zápal, brzdí infiltráciu makrofágmi v tukovom tkanive…). Kurkumín nájdeme vo forme kapsúl alebo v obyčajnom korení kurkuma.
Ak hľadáte prostriedky na chudnutie, môžete naraziť aj na rastlinu Mordica charantia, známejšia je pod názvom horká tekvička. Horká tekvička obsahuje p-inzulin („rastlinný inzulín“ podobný nášmu inzulínu), zlepšuje účinok inzulínu a má tak kombinovaný účinok proti cukrovke aj obezite (zvyšuje schopnosť prenášať cukor z krvi do buniek a stimuluje nárast počtu beta-buniek, ktoré produkujú inzulín). Nájdeme ju ako čaj alebo tablety. Horkú tekvičku nemôžu užívať osoby plánujuce potomstvo (ženy aj muži), tehotné a dojčiace ženy.
V prípravkoch na podporu chudnutia nájdeme veľmi často kofeín alebo rastliny, ktoré ho obsahujú napr. Guaranu. Kofeín dokáže skutočne pomáhať pri procese chudnutia. Zvyšuje lipolýzu (odbúravanie tukov), metabolizmus, dodáva energiu. Problémom však môžu byť jeho nadmerné dávky (súčasné pitie kávy), taktiež sa na kofeín rýchlo vytvára tolerancia, aj mierna závislosť. Z dlhodobého hľadiska je podľa mňa tento spôsob chudnutia nevhodný.
A keď som už pri káve, nemôžem zabudnúť na zelenú kávu, ktorá už nejakú tú dobu prežíva veľký boom. Dôvod prečo sa používa pri chudnutí nie je obsah kofeínu ale prítomnosť kyseliny chlorogénovej (CGA, Svetol). Táto zložka sa nenachádza v klasickej praženej káve a pripisujú sa jej vlastnosti ako zníženie hromadenia telesného tuku reguláciou adipogenézy, znížená chuť do jedla, lepšie spaľovanie a podobne. Nájdeme ju ako klasickú kávu (zalieva sa horúcou vodou ako bežná káva, chuť však pripomína skôr zelený čaj) alebo ako kapsuly na vnútorné užívanie. Ak nám ide skutočne o účinok, efektívnejšie sú kapsuly, ktoré však nie sú lacné. Teda aspoň tie kvalitné, kde máte vždy uvedený obsah cholorogénnych kyselín.
Chilli papričky majú mnoho blahodárnych účinkov na zdravie, za ktoré je zodpovedná obsahová látka kapsaicín, ktorá im dodáva ich pálivosť. Kapsaicín sa používa na vonkajšie aj vnútorné použitie. Vonkajšie vo forme mastí, krémov, gélov, náplastí na zmiernenie bolesti, zvnútra na podporu chudnutia. Epidemiologické údaje ukazujú, že konzumácia potravín obsahujúcich kapsaicín je spojená s nižšou prevalenciou obezity. Klinické dôkazy podporujú úlohu kapsaicínu ako prostriedku proti obezite, kapsaicín zvyšuje sýtosť, výdaj energie, zabraňuje adipogenéze, reguluje metabolizmus aj distribúciu tukov atď. Opäť sa bavíme prevažne o zvieracích modeloch, klinické výskumy na ľuďoch sú zatiaľ nedostatočné.
Osoby na diéte alebo v procese znižovania hmotnosti by mali príjmať dostatok vlákniny. Vláknina má pozitívny účinok na trávenie a metabolizmus a spomaľuje vstrebávanie sacharidov z potravy. V krátkosti spomeniem dve najpoužívanejšie vlákniny, ktoré sa využívajú pri chudnutí, resp. bývajú súčasťou výživových doplnkov na chudnutie. Prvou je chitosan, ktorý sa získava z chitínu, v prírode ho obsahujú schránky krabov, rakov, hmyz a huby. Chitosan na seba viaže tuky a cholesterol a odstraňuje ich tak zo zažívacieho traktu, skôr ako sa telom spracujú, zároveň znižuje pocit hladu. Druhou často využívanou vlákninou je glukomanan, získavaný z rastliny Amorphallus konjak. Glukomanan má tiež priaznivé účinky na metabolizmus, trávenie, glykémie aj hladinu lipidov, môže byť preto tiež vhodný podporný prostriedok pri diétnom režime.
Ako by sme nemali chudnúť?
Medzi nevhodné a zdraviu škodlivé spôsoby chudnutia patrí určite dlhodobé používanie laxatív-preháňadiel dráždiacich črevo, či už vo forme kvapiek, tabliet alebo aj čaju – list senny, krušina. Nevhodné je aj užívanie diuretických-odvodňujúcich/močopudných liekov, doplnkov výživy, ale aj nadmerné a dlhodobé užívanie diuretických čajov a bylín. Diuretiká síce spôsobujú stratu tekutín, čo sa môže prejaviť dočasným znížením hmotnosti, ale bez straty telesného tuku. Pri ich dlhodobou užívaní hrozí nebezpečenstvo elektrolytovej nerovnováhy (nadmerné straty draslíka, sodíka, vápnika, horčíka…).
V článku som určite nespomenula všetky byliny a prírodné prostriedky, ktoré sa zvyknú v tejto indikácii používať. Zamerala som sa na také, s ktorými sa u nás stretnete najčastejšie. Chudnutie je komplexný proces, bylinky a doplnky výživy plnia len podpornú funkciu, takže ak vám bude niekto tvrdiť, že pri užívaní nejakého doplnku (bez úpravy stravy a cvičenia) schudnete zaručene toľko a toľko kilogramov za mesiac, tak vás určite zavádza.
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Zuzana
Zdroje:
- http://file.scirp.org/pdf/AJPS20120700019_97873259.pdf
- Sonia A. Tucci; Phytochemicals in the Control of Human Appetite and Body Weight. Pharmaceuticals (Basel). 2010 Mar; 3(3): 748–763.
- http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1110093114000179
- You MK, Rhuy J, Jeong KS, Bang MA, Kim MS, Kim HA; Effect of St. John’s Wort (Hypericum perforatum) on obesity, lipid metabolism and uterine epithelial proliferation in ovariectomized rats. Nutr Res Pract. 2014 Jun;8(3):292-6.
- Gulam Mohammed Husain, Shyam Sunder Chatterjee, Paras Nath Singh, and Vikas Kumar; Hypolipidemic and Antiobesity-Like Activity of Standardised Extract of Hypericum perforatum L. in Rats. ISRN Pharmacol. 2011.
- Jun Wang, Ho Kyung Ryu; The effects of Momordica charantia on obesity and lipid profiles of mice fed a high-fat diet. Nutr Res Pract. 2015 Oct; 9(5): 489–495.
- http://www.praktickelekarnictvo.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=5043&magazine_id=14
- http://www.chemicke-listy.cz/docs/full/2009_01_56-65.pdf
- Ninomiya K, Matsuda H, Shimoda H, Nishida N; Carnosic acid, a new class of lipid absorption inhibitor from sage. Bioorg Med Chem Lett. 2004 Apr 19;14(8):1943-6.
- Lee J, Chae K, Ha J, Park BY, Lee HS, Jeong S, Kim MY, Yoon M; Regulation of obesity and lipid disorders by herbal extracts from Morus alba, Melissa officinalis, and Artemisia capillaris in high-fat diet-induced obese mice. J Ethnopharmacol. 2008 Jan 17;115(2):263-70.
- Bradford PG; Curcumin and obesity. Biofactors. 2013 Jan-Feb;39(1):78-87.
- http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0166198
- Alappat L, Awad AB; Curcumin and obesity: evidence and mechanisms. Nutr Rev. 2010 Dec;68(12):729-38.
- Leung FW; Capsaicin as an anti-obesity drug. Prog Drug Res. 2014;68:171-9.
- Choi BK, Park SB, Lee DR, Lee HJ, Jin YY, Yang SH, Suh JW; Green coffee bean extract improves obesity by decreasing body fat in high-fat diet-induced obese mice. Asian Pac J Trop Med. 2016 Jul;9(7):635-43.