Cukrovka typu I. sa prejavuje náhle, často je pacient vo vážnom stave, takže je možné cukrovku hneď odhaliť a liečiť. Pri cukrovke typu II. je začiatok pomalší, často bezpríznakový, cukrovka sa zistí až dôjde k závažnejšim komplikáciám, preto je dôležité chodiť na pravidelné prehliadky, kde sa zisťuje aj hladina cukru v krvi.
K hlavným príznakom patrí:
- – zvýšený smäd
- – časté močenie
- – únava
- – strata telesnej hmotnosti napriek dostatočnému príjmu potravy
- – rozmazané videnie
- – znížená citlivosť alebo mravčenie v nohách
- – zle sa hojace rany
- – extrémny hlad
- – suchá, svrbiaca koža
- – časté vaginálne infekcie (viď. vaginálne infekcie)
Pokiaľ máte niektoré zo spomenutých príznakov, nemusí to automaticky znamenať, že máte cukrovku, je to ale dôvod navštíviť svojho lekára.
Aké sú komplikácie cukrovky
Dlhodobé zvýšenie hladiny glukózy v krvi je sprevádzané viacerými komplikáciami. U pacientov, ktorí zanedbávajú preventívne prehliadky sú vzniknuté komplikácie prvým signálom, že trpia cukrovkou.
- – poškodzovanie ciev má za následok vznik aterosklerózy – ukladanie tukových látok v stene ciev
- – diabetická retinopatia – postihnutie sietnice, ktoré vedie k zníženiu zrakovej ostrosti až k slepote, zvýšené je aj riziko glaukómu a sivého zákalu
- – diabetická polyneuropatia – postihnutie nervového systému, patrí k najzávažnejším komplikáciám cukrovky. Pri vysokej hladine glukózy v krvi dochádza pri rozklade glukózy k vzniku toxických látok, ktoré poškodzujú nervové bunky. Prejavuje sa pocitmi tŕpnutia, bolesťou, pálením chodidiel, mravčením alebo zníženou citlivosťou končatín, čo často vedie k úrazom, ktoré sa pri cukrovke zle hoja, pri zanedbaní liečby a nedodržiavaní režimových opatrení je niekedy nutná amputácia končatiny.
- – poškodenie obličiek – bielkoviny v moči
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Diana