Dnes sme sa rozhodli skĺbiť vianočnú atmosféru s trochou pragmatizmu a užitočných informácií pre ľudí, čo si dôsledne kontrolujú hladiny glykémie (cukru v krvi), či už pre „poctivých“ diabetikov, celiatikov alebo ľudí na nízkosacharidovej alebo paleo diéte. Predstava Vianočných sviatkov na šaláte a mäse, pretože som na nízkosacharidovej strave, ma vydesila natoľko, že som sa rozhodla začať trocha experimentovať v kuchyni. Inšpirovala som sa veľmi vydareným blogom veseleboruvky.cz a ich recept som upravila tak, aby som dosiahla ešte lepšie výsledné hodnoty glykémií po ich konzumácii. V mojom prevedení sú trochu menej sladké, preto je dobré ochutnať cesto aj krém ešte pred dokončením a prípadne prisladiť podľa chuti. V nasledujúcom článku nájdete presný recept, obmeny ingrediencií podľa toho, aký typ stravy preferujete a skutočné glykémie namerané po zjedení mojich rožkov. Tu je recept.
Cesto:
3 vajcia (ak chcete mať cesto chrumkavejšie, použite len bielka, musí ich však byť aspoň 5)
200g mletých orechov – môžete použiť vlašské, tie sú chuťovo výraznejšie, mandle, lieskovce, alebo ich kombináciu, ja som použila mandle a lieskovce v pomere 1:1)
25 g stéviového sladidla – použila som sladilo Stevia IN dostupné v lekárni, je to zmes erytritolu a glykozidov steviolu, ale napr. aj v DM drogérií majú celkom slušné sladidlo zo stévie (takisto zmes erytritolu a glykozidov steviolu) podstatne lacnejšie. Môžete použiť aj xylitol (brezový cukor), ten má ale trochu vyšší glykemický index a menšiu sladivosť, tak ho treba viac. Pre paleo stravníkov je vhodný med, ktorého treba tiež pridať podstatne viac.
Vajcia (alebo bielka) vyšľaháme do peny, pridáme orechy a sladilo a premiešame. Zmesou naplníme cukrárske vrecko (alebo v mojom prípade pevnejší mikroténový sáčok) a vytláčame asi 3-4 cm rožky na plech pokrytý papierom na pečenie. Netreba ich dávať ďaleko od seba, pri pečení už nenarastú. Z tejto dávky vychádzajú asi 2 plechy. Dáme do predohriatej rúry na 150 stupňov asi na 20 minút, je to ale individuálne podľa typu rúry, rožky by nemali stmavnúť.
Krém:
250g masla
40g kakaa
4 celé vajcia
pol lyžičky vanilky alebo 1 vanilkový lusk
30g stéviového sladidla, ktoré sa dá takisto nahradiť xylitolom alebo medom, treba ich však dať podstatne viac (asi 2-3 krát toľko).
pol lyžičky škorice – môžete pridať a nemusíte, škorica však znižuje hladinu cukru v krvi a pri pravidelnej konzumácii zlepšuje inzulínovú rezistenciu
Maslo rozmiešame s polovicou sladidla, kakaom a vanilkou. Vajcia s druhou polovicou sladila vyšľaháme nad parou na hustejšiu žltú penu, odstavíme z vodného kúpeľa a šľaháme do vychladnutia. Vajíčkovú penu zmiešame s maslom, dáme ju do cukrárskeho vrecka a naplníme vychladnuté rožky. Naplnené rožky dáme do chladu aby plnka stuhla a dala sa namáčať v čokoláde.
Poleva:
100g čokolády – čo najviac percentnej (ja som použila Sladkú vášeň 86% kakaa, nie je to síce z hľadiska zloženia najideálnejšia čokoláda, napr. Lindt čokolády neobsahujú sójový lecitín a používajú aspoň trstinový cukor, ale tú mi je ľúto dať do varenia)
50g kokosového oleja (ak nemáte tak masla)
50ml šľahačkovej smotany (alebo aj trochu viac, poleva je potom mäkšia a lesklejšia)
Ingrediencie zahrejeme na vodnom kúpeli v malej miske a stuhnuté rožky ponamáčame.
Glykémie po parížskych „rohlíčkoch“
U diabetikov je dôležité poznať aj vplyv jedla na hladinu cukru v krvi, musia si vyberať jedlá s nízkym glykemickým indexom, aby sa vyhli veľkým výkyvom glykémie a nebezpečnej hyperglykémii, kedy dochádza k poškodzovaniu orgánov. Pre tento účel je najlepšie riešenie kúpa glukomera (ceny začínajú asi na 20 eurách) a prúžkov do glukomera (50ks asi za 15 euro) a sledovať si vplyv jednotlivých potravín na hladinu cukru v krvi. Tieto rožky mali minimálny vplyv na hladinu glykémie, trošku väčší výkyv by pravdepodobne nastal po použití xylitolu alebo medu ako sladidla.
Súvisiace články:
Valentínsky cheesecake bez múky a cukru
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Diana