Zápcha v tehotenstve

Ako na zápchu v tehotenstve?

Zápcha v tehotenstve nie je nič neobvyklé, potrápi 11-38% budúcich mamičiek. Dôvodom je zvýšená hladina hormónov, ktoré relaxujú (uvoľňujú) svaly čriev, ktoré pracujú pomalšie ako aj tlak zväčšujúcej sa maternice na črevá. Niekedy môže byť príčinou zápchy aj železo, ktoré tehotné často užívaju alebo aj nedostatočný príjem vlákniny. Liečba zápchy klasickými laxatívami (Guttalax, Regulax, Dulcolax…) sa u tehotných a dojčiacich žien neodporúča. Bezpečné a vhodné sú lieky na báze glycerolu (glycerínové čipky) pre rýchlu, nie však dlhodobú pomoc pri zápache alebo lieky na báze laktulózy (Lactulosa sirup), ktoré je možné uživať pri pretrvávajúcich problémoch opakovane. Oba lieky sú dostupné v lekárňach bez lekárskeho predpisu.

Čitať viac o Zápche.

Najskôr je dôležité pristúpiť k režimovým opatreniam až potom siahnúť po laxatívách:

  1. – Úprava pitného režimu, vypiť denne 2-3 litre tekutín – zabránite tak tomu aby bola vaša stolica tuhá a málo objemná, čo vedie k zápche.
  2. – Pravidelné cvičenie, samozrejme cvičenia vhodné pre tehotné ženy, nie silové a fyzicky náročné cviky – podporí sa peristaltika (pohyb) čriev.
  3. – Strava bohatá na vlákninu je nesmierne dôležitá nie len u tehotných žien trpiacich zápchou. Ak Vaše stravovanie neobsahuje dostatok vlákniny (zelenina, ovocie, celozrnné pečivo, cereálie…) v lekárni si môžte zakupiť vlákninu vo forme prášku alebo tabliet. Vlákninu je možné užívať dlhodobo, dôležité je pri jej užívani piť dostatok tekutín.

Ak ani režimové opatrenia nepostačujú môžte vyskúšať lieky na uľahčenie defekácie, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis a ktorých užívanie je bezpečné v tehotenstve i počas dojčenia:

SUPPOSITORIA GLYCERINI

  1. – glycerínové čípky – obsahujú glycerol, šetrné laxatívum , viaže na seba vodu, čím zmäkčuje stolicu, zväčšuje jej objem a uľahčuje tak jej odchod pri zápche
  2. – jeho účinok nastupuje do 30 minút po aplikácií
  3. – zavádza sa jeden čípok do konečníka pri ťažkostiach, v prípade potreby aj niekoľkokrát denne
  4. – liek nie je vhodný na dlhodobé používanie, ak problémy pretrvávajú aj po 1-2 týždňoch užívania, treba konzultovať s lekárom

LACTULOSA BIOMEDICA sirup

  1. – laktulóza je sacharid, ktorý sa dostáva do hrubého čreva, kde sa štiepi na produkty, ktoré vedú k zmäkčeniu stolice a k rýchlejšiemu vyprázdňovaniu čreva
  2. – laktulóza vykazuje aj prebiotický účinok (prebiotiká sú látky podporujúce rast a aktivitu zdraviu prospešných baktérií žijúcich v hrubom čreve)
  3. – liek sa obvykle užíva v dávke 15-45 ml 1x denne (ráno), dôležité je piť dostatok tekutín
  4. – keďže musí byť laktulóza pre svoj účinok štiepená črevnými baktériami, môže sa účinok podľa dávky dostaviť rôzne rýchlo, už po dvoch hodinách, alebo až po niekoľkých dňoch.

Dobrý tip

Niektorí odborníci odporúčajú na úpravu stolice užívať raz denne polievkovú lyžicu ľanových semienok. Ľan pôsobí ako mierne laxatívum (preháňadlo), a navyše je aj zdrojom omega-3- nenasýtených kyselín, ktoré sú pre budúcu mamičku i dojčiacu ženu dôležité pre duševný vývoj dieťaťa. Nezabúdajte na dostatok tekutín!

 

                                 …čítať viac o Tráviacich ťažkostiach v tehotenstve

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana