Vitamíny a výživa v tehotenstve

Nezabúdajte na omega-3-kyseliny

Z omega-3-nenasýtených kyselín sa v prenatálnej výžive odporúča najmä kyselina dokosahexaenová (DHA). DHA ako súčasť  bunkových membránach mozgu (aj očnej sietnice) je dôležitá na podporu zdravého vývoja a funkcie mozgu dieťaťa. Počas tehotenstva je plod odkázaný na príjem DHA placentou od matky a dojča na príjem materským mliekom. Štúdiami sa zistilo že:

– DHA počas tehotenstva a dojčenia významne podporuje vývoj nervovej sústavy (mozog, miecha) plodu a dojčaťa, pozitívne ovplyvňuje schopnosť poznávania a sústredenia, celkovú inteligenciu a pozitívne pôsobí na vývoj očí.

– V štúdii Dunstana a kol. sa po podávaní rybieho oleja s vysokým obsahom DHA tehotným ženám pozorovala výrazne vyššia schopnosť vizuálnej a motorickej koordinácie u detí vo veku 2,5 roka.

– Vyššia konzumáciaa rybích výrobkov, ktoré obsahujú vysoké množstvo omega-3-kyselín v tehotenstve bola spojená s mierne lepším priebehom tehotenstva t.j. o niečo dlhším trvaním a menším výskytom preeklampsie (zvýšený krvný tlak spojený s únikom bielkovín do moču, opuchmi dolných končatín a bolesťami hlavy).

– Významnú úlohu môžu omega-3-kyseliny zohrávať pri predčasne narodených deťoch. Vývoj neuronálnych štruktúr sa u nich nenachádza v takom štádiu ako u detí narodených v normálnom termíne. Štúdia O”Conora a kol. poukazuje u predčasne narodených detí na výrazne lepší psychomotorický vývoj po užívaní omega-3-kyselín v strave vo veku 12 mesiacov.

Výskumy ohľadne omega-3- kyselín ešte nie sú na konci a potvrdenie vyššie spomenutých skutočností si vyžaduje ďaľšie štúdie.

Zdroje:

  1. 1. Helland I, Smith L, Saarem K et al. Maternal supplementation with very- long. Chain a -3 fatty acids during pregnancy and lactation augments children’s IQ at 4 years of age, Pediatrics 2003, 111, 39–44.
  2. 2. Fronczak CM, Baron AE, Chase HP et al. In utero dietary exposures and risk of islet autoimmunity in children. Diabetes Care, 2003, 26: 3237–3242.
  3. 3. Dunstan JA, Mori TA, Barden A. et al. Fish oil supplementation in pregnancy modifies neonatal alergen-specific immune response and clinical outcomes in infants at high risk of atopy: a randomized, controlled trial. J. Allergy Clin. Immunol, 2003, 12, 1178–1184.
  4. 4. Connor DL, Hall R, Adamkin D et al. Growth and development in preterm infants fed long-chain polyunsaturated fatty acids: A prospective, randomized controlled trial. Pediatrics 2001, 108, 359–371.
  5. 5. Fleith M, Clandinin M. Links Dietary PUFA for preterm and term infants: review of clinical studies, Crit. Rev. Food Sci Nutr. 2005, 45 (3), 205–229.
  6. 6. Groh-Wargo S, Jacobs J, Auestad N et al. Body composition in preterm infants who are fedlong-chain polyunsaturated fatty acids: A prospective, randomized, controlled trial pediatricresearch, Copyright 2005 International Pediatric Research Foundation.

 

Všeobecne odporúčaný príjem DHA predstavuje 200 – 400 mg denne počas prvého a druhého trimestra. Vyššie dávky môžu byť užitočné najmä počas tretieho trimestra a obdobia dojčenia. Hlavným zdrojom omega-3-kyselín sú ryby a rybí olej, morské živočíchy a riasy. Kedže na Slovensku je spotreba rybacieho mäsa nízka, siahajú ženy čoraz častejšie po výživových doplnkoch, ktoré ich obsahujú.

Pozor!  Zvýšený príjem niektorých morských rýb v tehotenstve sa však neodporúča, vzhľadom na zvýšené množstvo toxických zlúčenín kovov (zlúčeniny ortuti), ktoré tieto ryby obsahujú. Pre tehotné a dojčiace ženy sú vhodné skôr sladkovodné ryby a tie druhy morských rýb, v ktorých je iba nízky obsah škodlivín látok. Naopak, vôbec sa nemajú konzumovať ryby s vysokým obsahom škodlivín ako mečúň, žralok či makrela kráľovská. Odporúča sa navyše obmedziť aj príjem lososa a haringa. Pokiaľ je to možné, prednosť dajte čerstvým rybám z lovu nie z chovu (nie vždy býva táto informácia uvedená).

Vhodnými potravinami a zdrojom omega kyselín pre tehotné a dojčiace ženy sú: pstruh, treska, sardinky, ančovičky, makrely (okrem  kráľovskej), mušle, ďalej sú to panenské oleje (ľanový, olivový, sezamový) a semienka (tekvicové, slnečnicové, sezamové).

Pri výbere výživového doplnku sa nedajte sa oklamať omega-3-kyselinami, ktoré majú na krabičke veľké nápisy až 2000 mg oleja v jednej dennej dávke, dôležitý je obsah EPA a DHA kyselín, nie len samotného oleja, ako aj ich chemická štruktúra – etylestery mastných kyselín sú oveľa horšie vstrebateľné ako triglyceridy mastných kyselin!!! Výživové doplnky s obsahom omega kyselín užívajte vždy po jedle, najlepšie aj súčasne s nejakým antioxidantom (vit. E, C – často sú súčasťou prípravku) kvôli ich lepšej využiteľnosti. Pozor aj na výživové doplnky obsahujúce okrem omega-3 aj nežiadúce omega-6 kyseliny! U omega kyselín sa určite oplatí zainvestovať do kvalitných výživových doplnkov alebo stravy bohatej na tieto kyseliny.

                                                                  …čítať viac o Výžive v tehotenstve

Súvisiace články:

Omega-3-kyseliny proti alergii?

Neviete otehotnieť?

Dôležité vitamíny pri astme

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana