Opaľovanie

Ako ošetriť spálenie od slnka

Spálenie slnkom sa najintenzívnejšie prejavuje asi 12-24 hodín po expozícii, obvykle večer po opaľovaní cítime mierne pálenie, na druhý deň to bude pravdepodobne ešte horšie.

Prvá pomoc spočíva v chladení sprchou alebo kúpeľom, zabezpečením dostatočného množstva tekutín a samozrejme vyhýbať sa slnku.

Ak je spálenie na niektorých plochách veľmi bolestivé, môže sa použiť malé množstvo krému s obsahom kortikoidov, voľne dostupný je krém Hydrocostisone (len krátkodobo a v malom množstve, na čo najmenšie plochy), ktorý zmierňuje zápal, opuch kože a bolestivosť. Ako akútna pomoc pri bolestivom spálení pomôže aj užiť ibuprofen (IBALGIN, NUROFEN, BRUFEN..)

Na rýchlejšiu úľavu a regeneráciu je výborný ovsený kúpeľ, ktorý sa používa aj pri liečbe ekzémov. Škroby a beta-glukán obsiahnutý v ovsených vločkách vytvára na pokožke film, ktorý kožu ukľudňuje a hydratuje, má zároveň upokojujúci a protisvrbivý účinok, je preto vhodný pri rôznych stavoch zápalu kože. V lekárni je dostupný ako pripravený prášok, ktorý sa priamo rozpustí vo vlažnom kúpeli, alebo si ho môžete pripraviť doma zaliatím niekoľkých lyžíc ovsených vločiek vriacou vodou, necháte pár minút odstáť a rozmixujete. Hotová zmes sa môže precediť alebo priamo naliať do vlažného kúpeľa. Po kúpeli sa netreba oplachovať, len jemne osušiť, ideálne nie úplne dosucha.

Spálená koža by sa mala hydratovať prípravkami po opaľovaní, najlepšie s obsahom aloe vera alebo pantenolu. V žiadnom prípade by sa nemali na spálenú kožu aplikovať prípravky, ktoré vytvárajú okluzívnu vrstvu na koži a zabraňujú odparovaniu vody, udržiavajú teda teplo v pokožke. Táto vlastnosť je najvýraznejšia u vazelíny a parafínového oleja, ktoré sú súčasťou mnohých kozmetických produktov. V akútnej fáze spálenia nie sú vhodné ani domáce prostriedky na ošetrenie kože ako bravčová masť alebo olivový olej.

Pantenol – pena alebo mlieko?

– hydratuje kožu

– má protizápalový účinok, zmierňuje po pravidelnej aplikácii aj bolestivé prejavy

– podporuje syntézu kolagénu a elastínu, čo je dôležité na regeneráciu kože a spomalenie vzniku vrások

– na veľmi spálenú kožu, ktorá je bolestivá na dotyk je lepšie použiť pantenolovú penu, ktorá sa nastrieka a nechá sa vstrebať, nemusí sa teda bolestivo rozotierať ako telové mlieka s pantenolom, ktoré sú vhodnejšie na ošetrenie nespálenej pokožky po opaľovaní

Aloe vera

– hydratuje kožu

– chladí

– pôsobí antimikrobiálne a adstringentne (sťahujúco)

– v jednej štúdií mal výťažok z aloe dokonca silnejší protizápalový účinok ako 1% roztok hydrokortizónu, jednalo sa však o čistý extrakt

Z domácich surovín môže byť pri spálení nápomocný ocot, čierny čaj alebo nechtík. Kyselina octová znižuje bolestivosť, zápal a svrbenie kože, ocot by sa nemal však používať neriedený. Vhodný pomer je jedna šálka na kúpeľ. Nechtík má výrazné regeneračné a protizápalové účinky, vhodný je teda ako zápar na obklady, čierny čaj je rovnako vhodný na obklady, ktoré zmierňujú bolestivosť a svrbenie.

Účinnou prevenciou pred spálením je okrem opaľovacích krémov aj strava bohatá na antioxidanty a omega-3 mastné kyseliny.

Súvisiace články:

Užívať či neužívať betakarotén pred opaľovacou sezónou?

Ako a prečo si doma pripraviť opaľovací krém

Ibalgin, Nurofen, Mig, Brufen…Je v nich fakt rozdiel?

Krásne opálenie neznamená dostatok vitamínu D?

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana