Melanín je pigment, ktorý je zodpovedný za sfarbenie našej kože a vlasov. Pomáha chrániť pokožku pred škodlivými slnečnými lúčmi a voľnými radikálmi. Zvýšené množstvo tohto farbiva však má za následok vznik tmavých, hnedých „flačikov“, ktoré nazývame pigmentové škvrny. Ide o tzv. hyperpigmentáciu kože, ktorú môžeme definovať ako zvýšenie produkcie melanínu v koži, čím vzniknú na koži škvrny tmavšej farby ako okolitá pokožka. Pigmentové škvrny môžu mať rôznu veľkosť, intenzitu sfarbenia i charakter ohraničenia. Zvyčajne sa objavujú na miestach vystavených častejšiemu slnečnému žiareniu ako je brada, nos, okolie úst. U starších ľudí sa často objavujú na tvári, chrbte, krku, ramenách a rukách. Treba zdôrazniť, že pigmentové škvrny nepredstavujú vo väčšine prípadov medicínsky problém, ide predovšetkým o problém estetický.
Príčin vzniku pigmentových škvŕn je viacero:
– Nadmerné vystavovanie kože slnku, časté opaľovanie – kožné bunky reagujú zvýšenou produkciou melanínu.
– Používanie niektorých parfumov a kolínskych vôd – obsahujú éterické oleje, ktoré pri kombinácii so slnečným žiarením môžu byť príčinou pigmentových škvŕn.
– Niektoré lieky, antibiotiká, rastlinné výživové dopnky sú fotosenzitívne-zvyšujú citlivosť k slnečnému žiareniu, dôležité je dôkladne si prečítať príbalový leták alebo sa spýtať lekára či lekárnika (tetracyklíny, ciprofloxacín, Fastum gel, ľubovník bodkovaný…)
– Hormonálne zmeny: tehotenstvo, užívanie hormonálnej antikoncepcie – zvýšená hladina estrogénu prispieva k väčšej aktivite melanocytových buniek.
– Invazívne a kozmetické zákroky môžu byť tiež príčina vzniku hnedých škvŕn (odstraňujú vrchnú ochrannú vrstvu pokožky).
– Prejav niektorých ochorení, najmä zlá látková výmena pri ochoreniach pečene a obličiek (starecké škvrny)
…čitať viac o Pigmentových škvrnách
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Zuzana