Moderný životný štýl so sebou prináša aj zvýšenú záťaž pre oči. Poškodenie oka vyvoláva nadbytok tzv. voľných radikálov, ktoré útočia na očné bunky. Naše oči majú na boj proti oxidačnému stresu vyvinutý prirodzený obranný mechanizmus prostredníctvom enzýmov a antioxidantov, ktoré telo získava zo stravy. Požiadavky na tieto mikroživiny stupajú vekom, pri ochoreniach alebo pri vyššom riziku chronickeho ochorenia očí ako napr. pri diabetickej retinopatii, glaukóme či makulárnej degenerácii.
Medzi najdôležitejšie očné antioxidanty patria karotenoidy lutein a zeaxantin. Ich najvyšia koncentrácia je v žltej škvrne oka (makula), ktorá je zodpovedná za ostré videnie. Tieto nenahraditeľné látky pôsobia ako prirodzený filter škodlivých zložiek UV žiarenia. Hrajú hlavnú úlohu v anioxidačnej ochrane sietnice pred voľnými radikálmi a chránia ju tak pred degeneratívnym postihnutím a predčasným stárnutím.
Luteín je hlavná zložka takmer všetkých výživových doplnkov na oči, pričom jeho obsah sa pohybuje v rozmedzí 2-15 mg v jednej dávke v závislosti od výrobcu. Viacero štúdií potvrdilo, že denný dlhodobý príjem antioxidantov, najmä luteínu a zeaxantínu spomaľuje vývoj a predchádza vzniku chronických očných chorôb ako je vekom podmienená degenerácia makuly.
Zdroj: Richer S., Stiles W., Statkute L.,et. al;Double-masked, placebo-controlled, randomized trial of lutein and antioxidant supplementation in the intervention of atrophic age-related macular degeneration: the Veterans LAST study (Lutein Antioxidant Supplementation Trial).Optometry; 75(4):216-30, 2004.
Okrem luteínu zvyknú prípravky na oči obsahovať aj iné antioxidačné látky ako vitamín C a E, beta-karotén, selén, zinok, proanthokyanidíny. (V štúdii AREDS-Age Related Eye Disease Study bolo preukázané, že kombináciou vysokých dávok beta-karoténu, vitamínu C, vitamínu E a zinku je možné znížiť riziko prechodu počiatočného štádia makulárnej degenerácie do pokročilého až u 25 % pacientov).
Z rastlinných extraktov sa pri očných ochoreniach uplatňuju rastliny s obsahom karotenoidov, antokyánov a flavonoidov. Patrí sem čučoriedka, ginkgo dvojlaločné či očianka.
Čučoriedka je v tejto oblasti preskúmaná najviac a viacero štúdií potvrdilo, že štandardizovaný čučoriedkový extrakt posilňuje cievnu stenu, znižuje cievnu priepustnosť, zlepšuje videnie v noci či pomáha pri diabetickej retinopatii. Odporúčené dávkovanie štandardizovaného extraktu (36% antokyánov) je 320 – 480 mg denne. Bohužiaľ, toto množstvo a veľakrát aj štandardizáciu extraktu by ste vo výživových doplnkoch dostupných u nás na trhu hľadali ťažko.
Zdroj: Kemper KJ. Bilberry (Vaccinium myrtillus); The Longwood Herbal Task Force.(http://www.longwoodherbal.org/bilberry/bilberry.pdf).
Z ďaľších rastlín spomenieme ginkgo dvojlaločné, kde sa zaznamenl priaznivý efekt extraktu z listov pri ochoreniach očí ako makulárna degenerácia či diabetická retinopatia.
Výživové doplnky na oči sa majú užívať dlhodobo – niekoľo mesiacov až rokov.
V mnohých štúdiách sa osvedčili ako výborný doplnkový či prevenčný prostriedok niektorých ochorení očí. Predpokladá sa, že dokážu znižovať únavu očí a zlepšovať ostrosť videnia. Každopádne, potvrdenie týchto skutočností si vyžaduje ešte ďaľšie štúdie.
Momentálne sa upriamuje pozornosť štúdii na zinok a jeho ochranú funkcii pre oči. Zinok je súčasťou tzv. rodopsínu, ktorý je nevyhnutný pri premene svetelného podnetu na elektrický impulz. Ak má telo nedostatok zinku, môže tvoriť chybnú molekulu rodopsínu, ktorá neobsahuje zinok a môže tak dôjsť k poškodeniu sietnice či zrakového vnemu. Takže ak máte problémy s očami nezabúdajte aj na potraviny bohaté na zinok (tekvicové semienka, tekvicový olej, šošovica, fazuľa sója…) alebo môžte užívať zinok v tabletách vo forme výživového doplnku, ktorý sa dá kúpiť v každej lekárni. Na nedostatok zinku môžu byť náchylnejší pacienti, ktorí užívajú dlhodobo niektoré lieky napr. kyselinu acetylsalicylovú (acylpirín, aspirín), hormonálnu antikoncepciu či ACE inhibítory na vysoký krvný tlak (Accupro, Enap, Gopten, Prestarium…)
Súvisiace články:
Hojenie po zákrokoch a poraneniach
Viete ako aplikovať očné kvapky?
Ochorenia očí vyžadujúce liečbu u lekára
Kedy zinok pomáha a kedy škodí?
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Zuzana