Vitamíny a minerály

Posvietili sme si na “éčka”. Vitamín E – prírodný alebo syntetický? Ktorý je najlepší?

vitamin e prirodny, jamieson vitamin E, tokoferol zentiva, alfa tokoferol

Vitamín E je významný antioxidant, ktorý plní v organizme množstvo dôležitých úloh. Prirodzene sa vyskytujúci vitamín E nie je jedna zlúčenina ale komplex 8 zložiek, konkrétne sa pod označením vitamín E ukrývajú 4 tokoferoly (alfa, beta, gama, delta) a 4 tokotrienoly (alfa, beta, gama, delta). Za najbohatšie zdroje vitamínu E sa považujú rastlinné oleje, ktoré obsahujú všetky uvedené formy vitamínu v rôznych pomeroch. Za najúčinnejšiu zložku spomínaného komplexu látok (čo sa týka metabolizácie, absorpcie, hromadenia v tkanivách, kde je najvyššia produkcia voľných radikálov a pod.) sa už dlhé roky pokladá alfa-tokoferol, ktorý nájdeme aj vo väčšine doplnkov výživy, a s ktorým sa uskutočnilo najviac štúdií. Momentálne sa pozornosť výskumov upriamuje aj na gama-tokoferol tokotrienoly, resp. ich kombinácie. Veľké polemiky sa vedú aj ohľadne účinnosti prírodného verzus syntetického vitamínu E, najmä kvôli nie vždy lichotivým výsledkom niektorých štúdií v neprospech vitamínu E.

Kedy je užívanie vitamínu E prospešné?

Nedostatok vitamínu E sa nevyskytuje často, kedže je zastúpený v mnohých potravinách, ktoré pravidelne konzumujeme. S deficitom sa môžeme stretnúť u ľudí, ktorí majú zhoršené vstrebávanie vitamínu E (cystická fibróza, syndróm krátkeho čreva, obštrukcia žlčovodov a podobne), alebo trpia zriedkavými poruchami metabolizmu tukov (vitamín E je v tuku rozpustný vitamín). Antioxidačná aktivita vitamínu E je prospešná v boji s aterosklerózou, rakovinou, šedým zákalom, trombózou, reumatickou artritídou, menštruačnými bolesťami, pri neurodegeneratívnych (Alzheimerova choroba) a kardiovaskulárnych ochoreniach, či ako podporná liečba cukrovky. Vitamín E nájdeme často aj v dermálnych prípravkoch, kde pomáha pri liečbe psoriázy, ekzému alebo akné. Závery štúdii, ktoré skúmali liečebný prínos suplementácie vitamínom E v prevencii rakoviny a redukcii srdcovo-cievnych chorôb, sa nie vždy zhodujú. Ako je to možné?

Nie je vitamín E ako vitamín E.

Vo väčšine doplnkov výživy nájdeme vitamín E ako zlúčeninu D-alfa-tokoferol, ktorý sa označuje za prírodný vitamín E (získava sa z rastlinných olejov) alebo ako DL-alfa-tokoferol označovaný ako syntetický vitamín E. Prípadne ako stabilnejšie a voči oxidácii odolnejšie estery D-alfa- alebo DL-alfa-tokoferol-acetát. V štúdiách sa často využíva práve syntetická forma. Nie je asi prekvapením, že prírodný D-alfa-tokoferol vykazuje lepšie vlastnosti, vyššiu antioxidačnú schopnosť a biologickú dostupnosť ako syntetický DL-alfa-tokoferol. Bohužiaľ v odbornom svete sa tieto dve formy často nerozlišujú. Majú síce totožný chemický vzorec (C29H50O2), zhodné však nie sú. Existujú totiž rôzne izoméry alfa-tokoferolu, ktoré sa líšia priestorovým usporiadaním atómov. Písmeno D v prírodnom vitamíne E znamená, že sa jedná o pravotočivú molekulu (RRR-alfa-tokoferol-jeden izomér), zatiaľ čo DL označenie v syntetickej forme hovorí, že ide o racemickú zmes – to znamená, že je to zmes pravo aj ľavotočivých izomérov (all-rac-alfa-tokoferol – zmes 8 izomérov). Čo sa týka účinnosti liečiv, je toto priestorové usporiadanie molekúl (optická aktivita) veľmi dôležité. Receptory aj enzýmy v tele bývajú stereoselektívne a reagujú len s určitým izomérom, to znamená, že iný izomér nemusí mať žiadny účinok alebo môže byť iný, dokonca aj škodlivý. Napríklad S-penicilamín (ľavotočivý) pôsobí antireumaticky, zatiaľ čo R-penicilamín (pravotočivý) je toxický alebo S-talidomid je teratogén ale R-talidomid má sedatívne účinky atď. Konkrétne k vitamínu E. Jeho distribúciu reguluje TTP proteín v pečeni. Kedže TTP transformuje iba RRR izoméry (RR-izoméry), teda izoméry nachádzajúce sa v prírodnom vitamíne E a iba niektoré izoméry obsiahnuté v syntetickej forme, účinnosť prírodného vitamínu E je prirodzene vyššia, asi o 50%.

Ďalšia zložka vitamínu E, ktorá sa teraz začina viac sledovať, najmä čo sa rakoviny týka, je gama-tokoferol. Zistilo sa, že alfa-tokoferol brzdí produkciu nových voľných radikálov, zatiaľ čo gama-tokoferol zachytáva a neutralizuje existujúce voľné radikály. Nedávne štúdie poukázali na jeho výrazný protizápalový účinok a schopnosť brzdiť proliferáciu buniek a syntézu DNA pri rakovine prostaty.

Ak by sme to chceli zhrnúť a nájsť najefektívnejší vitamín E, najlepšia voľba bude pravdepodobne kombinácia tokoferolov a tokotrienolov, čiže komplex v akom sa vitamín E vyskytuje aj v prírode. Zatiaľ čo alfa aj gama tokoferol vykazujú aj zvlášť protizápalové účinky in vitro (v skúmavke) aj in vivo, doplnky výživy obsahujúce kombináciu tokoferolov sa zdajú byť účinnejšie ako samotný alfa-tokoferol. Ukázalo sa, že kombinácia tokoferolov má silnejší inhibičný účinok  na peroxidáciu lipidov (oxidačný stres) v porovnaní s alfa-tokoferolom samotným. Navyše niektoré výskumy ukázali, že vysoké dávky samotného alfa-tokoferolu môžu znížiť schopnosť organizmu vstrebávať gama-tokoferol a súčasne znížiť aj účinky tokotrienolov. Možno aj to je príčina, prečo štúdie s vitamínom E v podobe alfa-tokoferolu nevykazujú niekedy také účinky ako by sme predpokladali.

Nahradia tokoferoly tokotrienoly?

Pri mnohých rokoch skúmania tokoferolov sa trochu pozabudlo aj na druhú skupinu zlúčenín tvoriacu vitamín E, ktorými sú tokotrienoly. Pozornosť sa im venuje najmä posledných pár rokov. Zistilo sa, že vykazujú zaujimávé biologické účinky napr. neuroprotektívne, rádioprotektívne, protirakovinové, protizápalové. Napriek tomu tokotrienoly nie sú v porovnaní s tokoferolmi uznávané odborným svetom. Hlavným dôvodom je nedostatočné chápanie ich biologickej dostupnosti u rôznych jedincov (zdraví jedinci, fajčiari, chorí..) a ich správanie sa v ľudskom tele. Intravenózne podanie tokotrienolov sa však javí ako sľubný terapeutický prístup liečby epiteliálnych nádorov. Tokotrienoly vyžadujú  ešte množstvo skúmania.

Vitamín E na našom trhu

V lekárňach môžeme nájsť rôzne druhy doplnkov výživy s vitamínom E, niekedy aj v kombinácii s inými antioxidantami (selén, zinok, vitamín C) alebo ako súčasť multivitamínových suplementov. Asi najčastejšie ide o syntetický DL-alfa-tokoferol acetát (Generica, Dietpharm, MedPharma, Noventis..), zvyknú byť aj cenovo najdostupnejšie. Prírodný vitamín E (D-alfa-tokoferol acetát) má firma Jamieson alebo Webber Naturals. Vitamín E od formy Favea obsahuje ako jeden z mála zmes prírodných tokoferolov a tokotrienolov získaných z obilných klíčkov. Zmes kvalitných prírodných tokoferolov a tokotrienolov má v portfóliu aj firma Nutraceutica. Pri niektorých doplnkov výživy s vitamínom E som nenašla informáciu aký tokoferol acetát obsahujú (Zentiva, Dr.Max…).

Prirodzene vyšším obsahom alfa-tokoferolu disponuje napríklad za studena lisovaný olej zo pšeničných klíčkov alebo slnečnicový olej, na gama-tokoferol je bohatý kukuričný alebo sójový olej. Vitamín E je zastúpený aj v sezamovom a ľanovom oleji, mandliach, lieskových orechoch, vlašských orechoch,špenáte či brokolici. Účinok vitamínu E podporuje vitamín C, niacin (vitamín B3) a selén.

Súvisiace články:

Vysoké dávky vitamínu D – nádej pri vážnych autoimunitných ochoreniach?

Vitamíny proti chrípke – ktoré, koľko, ako?

Prírodný alebo syntetický vitamín C?

Kedy železo pomáha a kedy škodí?

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana


Zdroje:

  • Ju-Yen Fu, Hui-Ling Che, Doryn Meam-Yee Tan, Kim-Tiu Teng. Bioavailability of tocotrienols: evidence in human studies; Nutr Metab (Lond). 2014; 11.
  • Gysin R, Azzi A, Visarius T. “Gamma-tocopherol inhibits human cancer cell cycle progression and cell proliferation by down-regulation of cyclins.” I 2002 Dec;16(14):1952-4.
  • Christen S, Jiang Q, Shigenaga MK, Ames BN. “Analysis of plasma tocopherols alpha, gamma, and 5-nitro-gamma in rats with inflammation by HPLC coulometric detection.” I. 2002 Nov;43(11):1978-85.
  • Yu W, Jia L, Park SK, Li J, Gopalan A, Simmons-Menchaca M, Sanders BG, Kline K. Anticancer actions of natural and synthetic vitamin E forms: RRR-alpha-tocopherol blocks the anticancer actions of gamma-tocopherol;  Mol Nutr Food Res. 2009 Dec;53(12):1573-81.
  • Jiang Q, Wong J, Ames BN. “Gamma-tocopherol induces apoptosis in androgen-responsive LNCaP prostate cancer cells via caspase-dependent and independent mechanisms. Ann N Y Acad Sci. 2004 Dec;1031:399-400.
  • Adachi H, Ishii N. “Effects of tocotrienols on life span and protein carbonylation in Caenorhabditis elegans.” J Gerontol A Biol Sci Med Sci. 2000 Jun;55(6):B280-5.
  • Serbinova E, Kagan V, Han D, Packer L. “Free radical recycling and intramembrane mobility in the antioxidant properties of alpha-tocopherol and alpha-tocotrienol.” Free Radic Biol Med. 1991;10(5):263-75.
  • Handelman GJ, Machlin LJ, Fitch K, Weiter JJ, Dratz EA. “Oral alpha-tocopherol supplements decrease plasma gamma-tocopherol levels in humans.” J Nutr. 1985 Jun;115(6):807-13.
  • Burton GW, Traber MG, Acuff RV, Walters DN, Kayden H, Hughes L, Ingold KU. “Human plasma and tissue alpha-tocopherol concentrations in response to supplementation with deuterated natural and synthetic vitamin E.” Am J Clin Nutr. 1998 Apr;67(4):669-84.
  • Glynn RJ, Ridker PM, Goldhaber SZ, Zee RY, Buring JE. Effects of random allocation to vitamin E supplementation on the occurrence of venous thromboembolism: Report from the Women’s Health Study. Circulation. 2007;116:1497–503.
  • Liu M, Wallin R, Wallmon A, Saldeen T. Mixed tocopherols have a stronger inhibitory effect on lipid peroxidation than alpha-tocopherol alone. J Cardiovasc Pharmacol. 2002;39:714–21.
  • Wu QJ, Xiang YB, Yang G, Li HL, Lan Q, Gao YT. et al. Vitamin e intake and the lung cancer risk among female nonsmokers: A report from the shanghai women’s health study. Int J Cancer. 2015;136(3):610–7.
  • Saliha Rizvi, Syed T. Raza, Faizal Ahmed, Absar Ahmad, Shania Abbas. The Role of Vitamin E in Human Health and Some Diseases;Sultan Qaboos Univ Med J. 2014 May; 14(2): e157–e165.
  • Nesaretnam K. Multitargeted therapy of cancer by tocotrienols; Cancer Lett. 2008 Oct 8;269(2):388-95.