Lupiny vo vlasoch síce nepatria k vážnym chorobám, postihujú však až 20% populácie. Na rozdiel od väčšiny ochorení, sa výskyt lupín s pribúdajúcim vekom znižuje. Lupiny nájdeme čatejšie u mužov ako žien, súvisí to pravdepodobne s hormonálnym systémom (vyššia produkcia kožného mazu u mužov). Lupiny nie sú nákazlivé, väčšinou sú dobre liečiteľné, typický je výskyt recidív, zriedkavo ide o vážnejší problém, ktorý vyžaduje návštevu dermatológa.
Prečo vznikajú lupiny?
Na vzniku lupín sa podieľa kombinácia viacerých faktorov. Najčastejšie ide o zvýšenú produkciu kožného mazu a premnoženie kvasinky Malassezia, v horších prípadoch hovoríme o seboroickej dermatitíde (okrem vlasov môže postihovať aj tvár, obočie, uši, okolie nosa). Lupiny sú väčšie, mastné, biele až sfarbené do žlta, pokožka hlavy býva začervenaná. Príčinou lupín vo vlasoch môže byť aj suchá koža, takéto lupiny sú menšie, menej mastné, pokožka hlavy zvykne svrbieť. Určitú úlohu pri vzniku lupín zohráva aj individuálny sklon k zápalom pokožky a prítomnosť niektorých ochorení ako ekzém (atopická dermatitída) alebo psoriáza.
V neposlednom rade netreba zabúdať ani na precitlivelosť na niektoré dráždivé zložky vo vlasových prípravkoch (šampóny, laky, farby na vlasy…), ktoré môžu podporiť vznik najmä suchých lupín ako SLS (sodium lauryl sulfát), parabény, parafenyléndiamín.
Šampóny proti lupinám
Univerzálny prípravok proti lupinám neexistuje. Obvykle je nevyhnutné trochu experimentovať a poskúšať viacero šampónov, kým si nájdete ten Váš, vhodné je aj šampóny po určitom čase prestriedať.
Nizoral šampón patrí k najznámejším lekárnickým šampónom proti lupinám. Obsahuje protikvasinkovú látku ketokonazol, ktorá je účinná proti infekciám kože spôsobenými mikroskopickými hubami. Výraznejšie zlepšenie stavu by sa malo pri používaní 2xtýždenne dostaviť do 5 týždňov. Šampón sa môže používať pri liečbe aj v prevencii lupín. Nizoral býva liekom voľby aj v prípade, keď iné šampóny zlyhajú.
Pyrithion zinku je najrozšírenejšia a najpoužívanejšia zložka prípravkov proti lupinám, jej účinnosť aj bezpečnosť bola potvrdená viacerými výskumami. Pyrithion zinku nájdeme v šampónoch v drogériách ale aj takých z lekárne, obvykle v kombinácii aj s inými zložkami (Bioderma Node, Ducray Kelual DS, Danket).
O niečo vyššiu účinnosť v odstraňovaní lupín v porovnaní s pyrithionom zinku ukázala v in vitro štúdiách (v skúmavke) kombinácia zložiek octopirox (Pirocton olamin) a climbazol, kde sa vysoká účinnosť proti kvasinke Malassezia pripisuje najmä climbazolu. Obidve látky nájdme v šampóne od Dr. Mullera – PantheHair proti lupinám alebo v gelovom šampóne proti mastným lupinám Eucerin Dermocapillaire.
Ďaľším účinnymi zložkami v boji proti lupinám býva selénium disulfid (SELSUN blue šampón, Vichy Dercos šampón proti suchým/mastným lupinám), ktorý vykazuje podobný účinok proti kvasinkám ako ketokonazol (Nizoral), môže však byť trochu horšie tolerovaný, pri dlhodobom používaní môže dráždiť pokožku. Šampón môže meniť farbu (otieň) najmä farbených vlasov, treba dbať na dôkladné opláchnutie a odstránenie šampónu.
Veľmi dobrú účinnosť v štúdiách vykazovali aj šampóny s liečivom cyklopiroxolamin, najmä v liečbe seboroickej dermatitídy. Nájdeme ho spolu s pyrithión zinkom v šampóne Ducray kelual DS, ktorý radíme medzi vysoko účinné prostriedky na odstraňovanie aj závažných stavov lupín, ktoré sprevádza svrbenie a začervenaná pokožka, zároveň bráni recidíve (návratu) lupín. Aplikuje sa 3xtýždenne po dobu 2 týždňov, potom 1xtýždenne. Na báze cyklopiroxolamínu účinkujú aj šampóny Stieprox a Sebiprox.
Trochu iným zložením disponujú šampóny T/gel od Neutrogeny, ktoré okrem antimykotických zložiek obsahujú aj kyselinu salicylovú, ktorá napomáha zbavovaniu prebytočných kožných buniek a odstraňuje tak šupiny a ichtamol, ktorý síce dáva šampónom nepríjemný vzhľad a zápach, má však výborné protizápalové, protisvrbivé a antiseptické vlastnosti. Šampóny sú určené pre obzvlásť lupinatú (Total) alebo obzvlášť svrbiacu (Forte) položku. O niečo silnejší ichtamol nájdeme aj v šampóne Ichtyocare.
Prírodné šampóny proti lupinám
Z prírodných látok sa v liečbe lupín využíva predovšetkým čajovníkový olej (Tea Tree Oil), ktorý okrem antiseptických vykazuje aj antifungálne – protiplesňové účinky (pôsobí aj proti kvasinke Malassezia). Na báze čajovníkového oleja je založený šampón Dr. Muller Tea Tree oil, výrobca však neuvádza koncentrácia čakovníkového oleja. V štúdiách, kde sa zaznamenalo 41% zlepšenie stavu lupín, používali šampón s 5% obsahom čajovníkového oleja. Prírodné šampóny proti lupinám sú vhodné na liečbu najmä nezávažných stavov lupín.
Olej zo semien konope je ďalšia alternatívna možnosť liečby svrbiacej, problematickej, podráždenej pokožky a odstraňovanie lupín. Použiť môžete masáž s čistým konopným olejom, alebo ho skombinovať s kokosovým či mandľovým olejom. V lekárňach sa dá kúpiť aj Konopný šampón od firmy CutisHelp alebo Cannaderm. V druhom prípade obsahuje šampón okrem prírodných zložiek aj chemickú látku účinnú v liečbe lupín (climbazol).
Výťažok žihlavy a lopúcha nájdeme v šampóne Reghaar proti lupinám. Na obmedzení lupín sa však viac podieľa látka octopirox, takže sa nejedná o čisto prírodný produkt.
V prípade šampónov proti lupinám sa nedá hovoriť o dobrom či zlom šampóne, každá pokožka hlavy je iná, jej reakcia môže byť iná, príčiny lupín sa tiež líšia. Najlepší spôsob je preto skúšať a nájsť si taký, ktorý vám najviac vyhovuje a nedráždi pokožku. Ak vám nejaký nepomohol, netreba to vzdávať ale siahnuť po šampóne s iným zložením.
Súvisiace články:
Listerine ústna voda proti lupinám?
Liečba mliečnej chrasty u detí
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Zuzana