V prvom rade je dôležitá rozumná regulácia vyprázdňovania. Je potrebné zabrániť zápche prostredníctvom stravy bohatej na vlákninu (viď nižšie). Aj častá hnačkovitá stolica pôsobí dráždivo.
V prípade vytlačenia hemoroidov von análnym otvorom, sa odporúčajú sedavé kúpele alebo obklady z dubovej kôry, kamiliek, repíka alebo čajovníkového oleja, ktoré by mali byt vlažné, nikdy nie horúce.
Dôležitá je aj osobná hygiena v oblasti análneho otvoru za použitia neutrálnych mydiel po každej stolici.
Pravidelná pohybová aktivita: vhodné je plávanie, rýchla chôdza, turistika; nevhodné sú športy vyžadujúce dlhé sedenie (bicyklovanie.)
Obmedzte dlhé sedenie (ak máte sedavé zamestnanie, nezabudnute sa viackrát denne postaviť a poprechádzať) a dvíhanie ťažkých predmetov.
Snažte sa netlačiť stolicu: príliš úporné tlačenie pri vyprázdňovaní zvyšuje tlak v žilách a konečníku.
Nebuďte dlho v horúcom prostredí (sauna, solárium).
Stravovanie
Ktoré potraviny v jedálničku uprednostniť?
Jedným zo základných diétnych opatrení pri hemoroidoch je zvýšenie obsahu vlákniny v strave. Vláknina pomáha regulovať vyprázdňovanie stolice a tým zabráni vzniku zápchy, ktorá je jeden z najdôležitejších príčin vzniku hemoroidov. Rozlišujeme vlákninu:
- – rozpustnú – v tráviacom trakte viaže vodu a napučiava, navodzuje tým pocit nasýtenia a uľahčuje transport potravy tráviacim traktom
- Výskyt: ovocie (jablká, hrušky), mrkva, kapusta, huby, strukoviny, semená ľanu
- – nerozpustnú: zvyšuje objem stolice a podporuje pohyb čriev
- Výskyt: obilniny, hrozno, šupky jabĺk a hrušiek
Vlákninové prípravky sa dajú kúpiť aj v lekárni vo forme rozpustnej vlakniny, ktorá sa rozpúšťa vo vode, jogurte, džúse…;alebo aj vo forme tabliet. Pri problematickom vyprázdňovaní či tvdrej stolici sa používa aj laktulóza vo forme sirupov, ktorá zmäkčuje stolicu a uľahčuje tak defekáciu Pri užívaní týchto prípravkov je veľmi dôležité, aby pacient dodržiaval pitný režim a pil dostatok tekutín.
Ktorým jedlám sa treba vyhýbať?
Obmedzte potraviny, ktoré spôsobujú zápchu a dráždia črevo ako je káva, alkohol, korenené jedlá, biele pečivo, čokoláda, tzv. fast food strava (hamburgery, hranolky).
Špeciálne liečebné postupy
V prípade neúspechu farmakologickej liečby, alebo ak sú hemoroidy príliš veľké, môže byť pacientovi odporúčená aj chirurgická liečba (hemoroidectomia). Medzi chirurgické postupy patrí okrem klasickej operácie hemoroidov aj tzv. mikrochirurgická operácia, ktorá sa vykonáva len na niektorých pracoviskách v SR. Novším spôsobom terapie je aj laserová liečba. Ďalej môžme spomenúť liečbu chladom-kryoterapiu, podväzovanie hemoroidov alebo elektrokoagulačnú liečbu (zastavenie krvácania alebo prietoku krvi cez hemoroid).
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Zuzana