Hnačka je porucha tráviaceho traktu, pri ktorej dochádza k častému (viac než 3 krát za deň) vyprázdňovaniu riedkych až vodnatých stolíc. Akútna hnačka trvá maximálne 14 dní, po prekročení tohto časového intervalu už hovoríme o hnačke chronickej. Väčšina prípadov akútnej hnačky vymizne spontánne, bez potreby ďalších vyšetrení. Ak však pretrváva dlhšie (viac 5-7 dní), alebo sa pridružia iné príznaky ako horúčka, bolesti brucha aj po vyprázdnení, strata hmotnosti viac ako 5%, krv alebo hlien v stolici, treba sa obrátiť na lekára. Ak máva pacient hnačku a príznaky v noci, ide najskôr o organické ochorenie, kedy treba optäť kontaktovať lekára. Nebezpečná je najmä dehydratácia, ktorá sa vyskytuje v súvislosti s hnačkou najmä u detí a starých ľudí. Prejavuje sa zvýšenou telesnou teplotou, zníženou výkonnosťou, nevoľnosťou, zrýchleným tepom, bolesťami hlavy, suchom v ústach, halucináciami.
Zvláštnym prípadom je úplavica (dyzentéria), je to hnačkovitá ochorenie spôsobené baktériou, vírusom, prvokmi alebo parazitickými červami. Okrem hnačky bývajú prítomné bolesti brucha, hlien alebo krv v stolici, vracanie, horúčka a v typických prípadoch tenezmy – bolestivé nutkanie na stolicu.
Prečo dochádza k hnačke
Akútna hnačka
- – baktérie, vírusy, parazity a mykotické ochorenia (napr. nevhodné, nesprávne skladované alebo kontaminované potraviny)
- – diétna chyba
- – otravy (napr. ťažkými kovmi)
- – niektoré lieky (antibiotiká, laxatíva – preháňadlá, antacidá – lieky proti žalúdočnej kyseline, antihypertenzíva – perindopril, telmisartan, bisoprolol…)
- – alergické reakcie
- – stres a psychické napätie
- – nadmerný príjem alkoholu
Chronická hnačka
- – zápaly (ulcerózna kolitída, Crohnova choroba, mikroskopická kolitída, zápal podžalúdkovej žľazy- pankreasu)
- – infekcie (spôsobené prvokmi – amebiáza, giardiáza, ďalej tuberkulóza, clostrídiové infekcie
- – lieky (preháňadlá, nesteroidné antiflogistiká- protizápalové látky, antibiotiká)
- – ochorenia (hypertyreóza – zvýšená funkcia štítnej žľazy, cukrovka, rakovina)
- – celiakia
- – poruchy pohyblivosti čriev (prispieva k množeniu patogénnych baktérií a k následnej hnačke)
90% prípadov chronickej hnačky má neinfekčný pôvod.
Príčiny a príznaky úplavice
Bacilárna dyzentéria (šigelóza) – je vyvolaná baktériou z čeľade Enterobacteriaceae patriacou do rodu Shigella. Šigelóza sa vyskytuje celosvetovo a patrí k veľkým zdravotným problémom v krajinách s nízkym hygienickým štandardom. Výskyt u nás je sporadický alebo vo forme rodinných epidémií, prenáša sa fekálno-orálnou cestou. Ochorenie začína vysokou horúčkou, bolesťami a hnačkami, spočiatku kašovitého charakteru, neskôr vodnatého s prímesou hlienu, prípadne krvi. Môžu sa objaviť kŕče brucha a bolestivé nutkanie na stolicu. Pri častej potrebe odchádza len nepatrné množstvo stolice alebo hlienu, niekedy s prímesou krvi. Pri ľahšom priebehu ustupujú príznaky za 3-7 dní, zriedkavo trvá mesiac. Ťažký priebeh má infekcia u starších pacientov, malých detí a môže byť sprevádzaná komplikáciami. Ku komplikáciám patria napr. sepsa – otrava krvi, hemolytické reakcie.
Dyzentéria vyvolaná amébami – je vyvolaná protozoami Entamoeba histolytica. Nákaza prebieha z vody alebo jedla, ktoré je kontaminované, vyskytuje sa prevažne v tropických oblastiach. Usídľuje sa v ľudských črevách, kde sa mení na aktívnu formu a dráždi sliznicu čreva. Môže preniknúť aj jeho stenou a dostať sa do krvného obehu, kde je odnášaná do pečene, pľúc a iných orgánov. Hnačka nastupuje postupne, progradujúco, pacient máva 5 až 10 stolíc denne. Stolice sú objemné, obsahujú hlien, krv a niekedy aj celé kusy odtrhnutej črevnej sliznice. Chorý sa sťažuje na kŕče a bolesti brucha, niekedy sa mierne zvýši teplota, inokedy je pacient bez teplôt.
Dyzentéria vyvolaná prvokmi – je vyvolaná Balantidium coli, Giardia lamblia a Cryptosporidium parvum. Infekcia nemáva závažný priebeh, môže spôsobiť miernu hnačku, ktorá nastupuje asi 1-3 týždne po nákaze. Objaviť sa môže aj nevoľnosť a zvracanie, bolesť hlavy a mierna horúčka. Ohrození sú ľudia s oslabenou imunitou a deti.
Vírusová dyzentéria – sa často nazýva cetovateľská hnačka alebo vírusová gastroenteritída. Je spôsobená rotavírusmi, astrovírusmi, norovirusmi a adenovírusmi. Prenášajú sa jedlom. Má dramatický nástup príznakov, niekoľko hodín po infekcii, býva prítomná mierna horúčka. Hnačka trvá krátko, niekedy nastupuje až po 1-3 dňoch nevoľnosti a zvracania.
Dyzentéria vyvolaná parazitickými červami – máva postupný nástup príznakov, často je prítomná únava.
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Diana