Hnačka

Liečba hnačky pod dohľadom lekára

Článok je určený pre odbornú verejnosť. Lieky uvedené v článku sú viazané na lekársky predpis.

 

Ak sú prítomné krv alebo hlien v stolici, vysoké teploty alebo sa priebeh hnačky zhoršuje, je potrebné vyhľadať lekára. V nevyhnutných prípadoch sa pri  infekčných črevných nákazach pristupuje k antibiotickej liečbe, ktorá sa nasadí na základe zistenia pôvodcu ochorenia a jeho citlivosti na konkrétne antibiotikum. Pri bakteriálnych infekciách ako šigelóza a podobne sa používajú antibiotiká ako ciprofloxacín (CIPHIN, CIPLOX) alebo kotrimoxazol (BISEPTOL), pri hnačkých vyvolaných amébami sa používa metronidazol (ENTIZOL). Antibiotiká vždy vyberá lekár na základe anamnézy a kultivačných vyšetrení. Pri liečne hnačky antibiotikami je viac ako vhodné užívať zároveň probiotiká.

Na rýchlu úľavu od hnačky môže lekár zvoliť antimotiliká, t.j. látky znižujúce činnosť čriev. Nie sú vhodné pri hnačkách s horúčkou, krvou alebo hlienom v stolici, kedy pravdepodobne ide o infekčnú hnačku a zastavenie črevných pohybov má za následok hromadenie pôvodcov infekcie v čreve. Takto môžu prenikať do črevnej steny a spôsobiť jej prederavenie. Užívajú sa len krátkodobo v malých dávkach. Zástupcom na našom trhu je REASEC (difenoxylát+atropín), ktorý pôsobí len symptomaticky – zastavuje hnačku, nerieši príčinu hnačky. Má rýchly nástup účinku, ordinuje sa najmä v prípadoch, kedy je nevyhnutné okamžité zastavenie hnačky. Liek sa nemôže podávať v prípade ťažkej dehydratácie alebo nerovnováhy elektrolytov, pretože zabrzdením peristaltiky (pohyblivosti čriev) môže dôjsť k zadržiavaniu tekutín v črevách, ktoré by dehydratáciu ešte zhoršovali. Reasec zvyšuje účinok alkoholu a iných tlmiacich látok.

…čítať viac o hnačke

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana