Jedlo, ktoré skonzumujeme, prechádza cez hltan, pažerák, pažerákový zvierač až do žalúdka. Reflux je výsledkom zlyhania mechanizmov tráviaceho traktu, ktoré sú zodpovedné za udržovanie žalúdočného obsahu v žalúdku.
Návrat potravy do pažeráka sa za určitých okolností objavuje aj u zdravých jedincov, môže byť napríklad výsledkom diétnej chyby. Patologický začína byť až keď sa vyskytuje príliš často (viac ako 2-krát do týždňa) alebo vo veľkej miere. Vtedy treba vyhľadať lekára.
Neliečená refluxná choroba môže vyvolať množstvo komplikácií ako zápal pažeráka, vredy na pažeráku, ktoré môžu krvácať, alebo zúženie pažeráka, ktoré spôsobuje ťažkosti s prehĺtaním. Dlhodobé pôsobenie kyseliny na sliznicu pažeráka môže spôsobiť zmenu jej stavby, hrubne a stáva sa podobnou črevnej sliznici, aby odolala kyseline. Tento stav sa nazýva barretov pažerák, čo je predstupeň rakoviny pažeráka. Toto sú tzv. erozívne formy, kedy sa dajú pozorovať zmeny na pažeráku pri endoskopickom vyšetrení. Neerozívne formy sú bez nálezu po endoskopii.
Diagnostika sa opiera predovšetkým o anamnézu (rozhovor s pacientom a odhalenie príznakov), dôležité je aj endoskopické vyšetrenie, ktoré umožňuje zistiť stupeň a rozsah prípadného poškodenia pažeráka a odobrať vzorky na histológiu, aby sa vylúčilo zhubné ochorenie.
Ďalšími metódami sú manometria (meranie tlaku zvierača) a pH-metria, čiže meranie kyslosti prostredia pažeráka počas 24 hodín.
Ako sa reflux prejavuje
Reflux môže niekedy zostať nespozorovaný aj celý život a prejaví sa až pri slizničnom poškodení pažeráka. Intenzita symptómov pritom nie je priamo úmerná štádiu a závažnosti ochorenia. Najčastejšie sa však prejavuje ako:
- – Pálenie záhy (pyróza), je to pocit pálivej bolesti za hrudnou kosťou, tento pocit sa vyskytuje po jedle alebo zobúdza postihnutého počas spánku. Pálenie záhy nalačno môže signalizovať žalúdočne vredy. Ak sa však vyskytuje sporadicky a je jediným príznakom, je tento jav normálny, môže byť spôsobený diétnou chybou alebo podráždením žalúdka.
- – Návrat kyslého alebo horkého obsahu žalúdka do úst (regurgitácia) sa často vyskytuje v noci alebo v horizontálnej polohe, kedy je nebezpečné, ak kyselina z úst prenikne do dýchacích ciest a vyvoláva kašeľ alebo u astmatikov astmatické záchvaty.
- – Sťažené prehĺtanie (dysfágia) alebo bolesť pri prehĺtaní.
- – Zvýšená kazivosť zubov, problémy s ďasnami (spôsobené kyselinou v ústach.), stomatitída, zápach z úst
- – Bolesť na hrudníku, niekedy pripomínajúca bolesť srdcového pôvodu.
- – Krvácanie, ktoré je následkom vzniku vredov na sliznici pažeráka.
- – niekedy pozorujeme aj mimopažerákové príznaky, ktoré postihujú oblasť uší, nosa a hrdla – laryngitída, otitída a iné
Až 60% prípadov refluxnej choroby je neerozívnych – gastroskopia neukáže žiadne zmeny na pažeráku.
Prečo dochádza k refluxu
- – najčastejšou príčinou je tzv.hiátová hernia (bráničná prietrž), kedy je časť žalúdočnej dutiny presunutá do hrudníka nad úroveň ukončenia pažeráka
- – zníženie hybnosti stien pažeráka
- – zvýšenie vnútrobrušného tlaku spôsobené obezitou, tehotenstvom, alebo dvíhaním ťažkých predmetov
- – narušené vyprázdňovanie žalúdka alebo nadprodukcia kyseliny
- – niektoré potraviny znižujú tlak dolného pažerákového zvierača a podieľajú sa tak na vzniku refluxu (čokoláda, mentol, citrusy, mastné alebo korenené jedlá, jedlá s paradajkovým pretlakom, cibuľa, cesnak, káva, alkohol, fajčenie)
…čítať viac o pálení záhy a refluxe
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Diana