Menopauza

Prírodná liečba menopauzy

Na zmiernenie symptómov klimakterického syndrómu Vám môže lekár po komplexnom zvážení zdravotných ťažkostí a možných rizík  naordinovať tzv. hormonálnu substitučnú terapiu – HST. HST síce efektívne potláča prejavy menopauzy, nesie však so sebou aj nemalé riziko nežiadúcich účinkov. Ak ťažkosti nie sú natoľko vážne, že vyžadujú náhradu chýbajúcích hormónov prostredníctvom lekárom naordinovanej terapie, môžte do určitej miery potlačiť nepríjemné prejavy menopauzy užívaním doplnkov výživy bežne dostupných v lekárni.

Výživové doplnky – prírodná liečba

V prípade, že nie je nutné podávanie hormonálnej substitučnej terapie, nie je možné ju užívať zo zdravotných dôvodov, alebo žena takúto liečbu odmieta, môžete si v lekárni kúpiť výživové doplnky na zmiernenie klimakterického syndrómu. Ide o zaujimavú alternatívu pre ženy s menopauzálnymi ťažkosťami, ktorá nie je spojená s výskytom nežiadúcich účinkov, ktoré sú typické pre hormonálnu liečbu. Predstavuje bezpečnú rastlinnú liečbu, najmä ťažkostí ľahšieho charakteru (návaly tepla, potenie, nespavosť…)

Základom takýchto doplnkov sú rastlinné hormóny – fytoestrogény, ktoré sa vyznačujú účinkom podobným prirodzeným ženským hormónom. Niektoré prípravky obsahujú okrem rastlinných extraktov aj vápnik, vitamín D a iné vitamíny a minerály, ktoré slúžia ako prevencia úbýtku kostnej hmoty a osteoporózy.

Pri výbere rastlinných prípravkov treba byť obozretný. Pozornosť treba venovať samotnému zloženiu – uprednostniť extrakty s overenými klinickými účinkami ako aj obsahu extraktov.

Ploštičník strapcovitý patrí k najznámejším a zatiaľ k najviac preskúmaným rastlinám, ktoré sa odporúčajú na zmiernenie klimakterických ťažkostí. Viaceré štúdie preukázali tzv. estrogénový účinok ploštičníku, ktorý ovplyvňuje viaceré prejavy klimaktéria a postmenopauzy – návaly tepla, potenie, búšenie srdca, pozitívny vplyv na osteoporózu, spánok, podráždenosť a výkyvy nálad, dokonca sa predpokladá aj jeho antidepresívne pôsobenie. Definitívne potvrdenie týchto skutočnosti si vyžaduje ešte ďaľšie a najmä kvalitnejšie štúdie.

Vo väčšine štúdii s pozitívnym (štatisticky významným) výsledkom sa užívalo po dobu viacerých týždňov (cca 23) minimálne 40mg suchého extraktu, čo je obsah, ktorý nájdete vo výživových doplnkoch dostupných u nás len zriedka. Zvyšovať dávkovanie odporúčané výrobcom výživového doplnku neodporúčame, kedže okrem ploštičníka môže produkt obsahovať aj iné zložky, vitamíny či extrakty a mohlo by dôjsť k predávkovaniu.

Výživové doplnky s obsahom ploštičníka by sa mali užívať dlhodobo – prvé účinky sa začnú prejavovať po 3-4 týždňoch užívania, maximálne účinky dokonca až po troch mesiacoch.

Zdro :Leach M.J., Moore V. Black cohosh (Cimicifuga spp.) for menopausal symptoms.Cochrane Database Syst.Rev.,2012 Sep 12;9.

Sója obsahuje izoflavonoidy, u ktorých sa predpokladá podobný účinok ako majú hormóny estrogény. Uskutočnilo sa niekoľko štúdií, kde sa potvrdila najmä ich bezpečnosť a u niektorých aj pozitívny vplyv na menopauzu – zníženie počtu návalov tepla. Definitívne potvrdenie terapeutického prínosu si vyžaduje ešte ďaľšie štúdie.

Výskumy sa venujú aj vplyvu sóje na cholesterol, osteoporózu či ochranu pred srdcovocievnymi ochoreniami. Menšimi štúdiami bolo potvrdené že sója má pozitívny vplyv na lipidový profil a znížila celkový cholesterol o 9 % a LDL o 13 % u pacientok berúcich 50mg sóje za deň. Avšak úloha sóje v ochrane pred srdcovocievnymi chorobami hlavne u žien v postmenopauze musí byť ešte podrobne preskúmaná.

Z ďaľších rastlín sa osvedčila ďatelina lúčna a ľan siaty na potláčanie menopauzálnych ale aj predmenštruačných ťažkostí (napr. bolesť prsníkov); či šalvia lekárska, ktorá sa uplatňuje najmä pri nadmernm potení a pri návaloch tepla.

Niektoré výživové doplnky na menopauzu obsahujú extrakty z rastlín, ktoré majú ukľudňujúci účinok a pôsobia pozitívne pri nervozite, náladovosti či ťažkostiach so zaspávaním, čo sú tiež časté symptómy klimakterického syndrómu. Patrí sem extrakt z chmeľu, valeriány či „prírodné antidepresívum“ ľubovník bodkovaný.

Poznámka:  Ak obsahuje výživový doplnok ľubovník netreba to preháňať s pobytom na priamom slnku (fotoalergická kožná reakcia), pozornosť treba zvýšiť aj pri užívaní niektorých liekov, kedže ľubovník je známy svojim pomerne vysokým interakčným potenciálom.

Súvisiace články:

Prevencia rakoviny prsníka

                                                    …čítať viac o Menopauze

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana