Článok je určený pre odbornú verejnosť. Lieky uvedené v článku sú viazané na lekársky predpis.
Bakteriálne infekcie – sa liečia podávaním antibiotík. Môžu sa podávať ústami, lokálne do pošvy alebo kombináciou. Najčastejšie sa používajú clindamycín (DALACIN) alebo metronidazol (ENTIZOL) vo forme perorálnych tabliet, vaginálnych mastí alebo tabliet.
Kvasinkové infekcie – sa liečia podávaním antimykotík. Podávajú sa ústami, lokálne do pošvy alebo kombináciou. Najčastejšie používané antimykotiká sú klotrimazol (CANESTEN, CANDIBENE), flukonazol (MYCOMAX, DIFLUCAN), butokonazol (LOMEXIN).
Trichomonády – sa liečia použitím antibiotík, najčastejšie metronidazol (ENTIZOL) vo forme tabliet podávaných ústami alebo vaginálnych tabliet.
Kombinované infekcie – pri zmiešanej bakteriálnej a kvasinkovej infekcii sa používajú kombinované prípravky ako neomycín + nystatín + polymyxín B (POLYGYNAX), nystatín + nifuratel (MACMIROR) alebo polyvidón-jód (BETADINE).
Vždy je nutné dodržať lekárom stanovenú dĺžku liečby. Vhodné je tiež súčasné preliečenie partnera a počas liečby sexuálna abstinencia.
Ak sa ani po vyšetreniach nepodarí určiť pôvodcu zápalov, je treba zvážiť alergickú príčinu. Najlepšou cestou je dôkladne pozorovať, kedy sa zápal vyskytuje, či nie je spojený so stykom s použitím prezervatívu, alebo sa nevyskytuje od obdobia, kedy žena používa nové intímne mydlo, zmenila partnera, zmenila prášok na pranie, aviváž a pod. Táto cesta je pomerne zdĺhavá a niekedy nie je ani po dlhom pozorovaní možné určiť o aký druh precitlivelosti sa jedná.
Pri už vzniknutej iritačnej dermatitíde sa používa vazelína aby sa zabránilo ďalšiemu kontaktu alergizujúcej látky s pokožkou alebo sliznicou, niekedy sa musia nasadiť kortikoidné masti na potlačenie zápalu.
…čítať viac o Vaginálnych infekciách
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Diana