Keď sa povie herpes alebo opar, väčšina ľudí si predstaví nepríjemný pľuzgier na pere. Je síce boľavý a nepekný, ale po pár dňoch sa obvykle bez komplikácií vytráca. Podstatne väčší problém je, keď vám lekár diagnostikuje herpes zoster – pásový opar. Pásový opar je bolestivé ochorenie vyvolané tým istým vírusom, ktorý spôsobuje detské ochorenie ovčie kiahne. Po prekonaní ovčích kiahní sa vírus kiahní nenápadne skryje do nervových buniek (spinálne gangliá) a tam si odpočíva až kým nepríde podnet, na ktorý čaká, a vírus môže znovu vzplanúť, ale už nie v podobe ovčích kiahní ale omnoho nebezpečnejšieho pásového oparu.
Kto môže “chytiť “ pásový opar?
Ochorenie postihuje všetky vekové kategórie, najviac starších ľudí s oslabenou imunitou. Dôvod, prečo sa vírus ovčích kiahní reaktivuje v podobe pásového oparu, nie je úplne objasnený. Za hlavný spúšťač sa považuje porucha najmä bunkovej imunity, ďalej stres, trauma, UV žiarenie, užívanie liekov potláčajúcich imunitu (napr. imunosupresív pri transplantáciach a autoimunitných ochoreniach). U väčšiny ľudí prebehne ochorenie iba jedenkrát za život, podobne ako ovčie kiahne. Ak sa vyskytne opakovane, pacient by mal byť dôkladne vyšetrený, aby sa vylúčila prítomnosť iných nebezpečných ochorení ako rakovina (leukémia, lymfómy, karcinom prostaty..), zlyhávanie obličiek alebo cukrovka. Ochorenie má v posledných rokoch stúpajúcu tendenciu, bohužiaľ aj medzi mladými ľuďmi.
Ako spoznám pásovy opar?
Ochorenie môže prebiehať mierne a bez ťažkostí (väčšina mladých ľudí), ale aj komplikovane s rozvojom tzv. postherpetickej neuralgie, kedy sú bolesti prítomné niekoľko mesiacov až rokov po zahojení (s pribúdajúcim vekom zvykne stúpať závažnosť ochorenia). Pre ochorenie je typický vznik bolestivých červených pľuzgierov, najmä v oblasti trupu, pása či chrbta. Veľmi nebezpečné môže byť postihnutie tváre a očí (riziko oslepnutia). Pľuzgiere sa postupne zväčšujú, rozširujú a zoskupujú, po 5-7 dňoch zaschnú, vznikne chrasta, ktorá do dvoch týždňov odpadáva. Pred samotným výsevom pľuzgierov môže pacient 1-2 dni pociťovať bolesť, brnenie, pálenie kože; teplota môže byť mierne zvýšená, niekedy sa dostaví únava, bolesti hlavy. Bolesť v mieste výsevu môže byť veľmi silná (najmä u starých ľudí a ľudí s depresiou) a býva prítomna počas celého obdobia ochorenia, dokonca aj po úplnom zahojení kože.
Kedy sa ochorenie komplikuje?
Ak bolesť v mieste výsevu pľuzgierov pretrvavá viac ako mesiac po vymiznutí kožných prejavov, hovoríme o postherpetickej neuralgii. Nejedná sa však o postihnutie kože, ale napadnutie nervového systému a centrálnej nervovej signalizácie s pretrvávaním zápalových zmien. Objavuje sa u 10-20% pacientov, u 5% ľudí pretrváva aj niekoľko rokov (takmer výlučne starí ľudia, u ľudí do 40 rokov veľmi zriedka). Postherpetická neuralgia je častým dôvodom nadmerného užívania analgetík (liekov od bolesti) a ich nevhodných kombinácií, preto patrí vždy do rúk lekára.
Ako sa lieči pásový opar?
Pasový opar je vírusové ochorenie, preto sa liečba obvykle zahajuje orálnymi alebo injekčnými antivirotikami – lieky, ktoré zabraňujú množeniu vírusu v napadnutej bunke (aciklovir, brivudín, famciklovir…). Bohužiaľ, ani antivirotiká nevedia úplne potlačiť alebo vyliečiť ochorenie, dokážu však zmierniť a skrátiť trvanie pásového oparu a znížiť riziko vzniku postherpetickej neuralgie. Podmienkou ich účinku je však ich včasné nasadenie – do 72 hodín od prepuknutia prvých prejavov. Čím skôr sa nasadia, tým sú účinnejšie a naopak neskoré nasadenie stráca význam. Problémom občas býva aj nízka dávka antivirotík naordinovaná lekárom, často dochádza k poddávkovaniu a teda k nedostatočnému efektu (napr. aciklovir užívame v prípade pásového oparu až v dávke 800mg 5xdenne).
Ďaľšou skupinou liekov, ktoré používame pri pásovom opare, sú liečivá potláčajúce bolesť. Neovplyvňujú síce priebeh ochorenia, ale pomáhajú zvládnuť nepríjemnú bolesť. V akútnych štádiách ochorenia sa podávajú bežné analgetiká (ibuprofen, paracetamol, diklofenak, tramadol-pri silných bolestiach), tie sú však veľmi málo účinné na postherpetickú bolesť. Postherpetickú bolesť treba neraz liečiť najsilnejšími liekmi proti bolesti – opiátmi alebo kombináciou viacerých liekov, ktoré ovplyvňujú neuropatickú bolesť (pregabalín, gabapentín, niektoré antidepresíva).
Z lokálnej liečby môžete miesta postihnutého výsevom natierať antivirotickými masťami ( Herpesin krém, Zovirax Duo krém ), tie sú však málo účinné a nemali by sa aplikovať na už prasknuté pľuzgieriky, len úplne na začiatku výsevu. Vhodnejšie je potieranie pľuzgierov antiseptickými a sťahujúcimi roztokmi (napr. Tanno Hermal roztok, roztok chlorhexidínu alebo tanínu – pripravuje sa v lekárni). Význam lokálnej liečby narastá až v prípade postherpetickej neuralgie, kedy je uz koža zahojená. Proti bolesti sa používajú maste a náplaste napustené lokálnym anestetikom (znecitlivujúca látka) napr. 5% lidokaín, kapsaicín (extrakt z chilli papričiek).
Ako zvládnuť ochorenie?
1. Ak je potrebné nasadiť antivirotickú liečbu, treba tak urobiť čo najskôr – najneskôr do troch dní od prepuknutia prvých prejavov. Návštevu lekára preto neodkladajte.
2. Nasadiť B-vitamíny (hlavne B12) – tablety alebo injekčná liečba. Dobrá voľba je Milgamma N, ktorá obsahuje vitamín B1 vo forme dobre využiteľného benfotiamínu rozpustného v tuku.
3. Systémová enzymoterapia (WOBENZYM) je výborná, i keď finančne náročnejšia, doplnková liečba pásového oparu. Pomáha znížiť možnosť vzniku a prepuknutia postherpetickej neuralgie tým, že brzdí rozvoj fibrózy – jazvenie tkaniva pozdĺž nervových buniek a ich vlákien, čím znižujú tlak na nervy.
Z alternatívnej alebo domácej liečby sa v prípade vírusových ochorení odporúča užívanie echinaceovej, medovkovej a cesnakovej tinktúry (Ako si pripraviť doma tinktúru?). Niektoré štúdie potvrdili, že priaznivý vplyv na liečbu pásového oparu (najmä potlačenie bolesti) má aj megaskorbická liečba (do žily aplikované vysoké dávky vitamínu C).
Vzhľadom na zvyšujúci sa podiel stárnuceho obyvateľstva a ľudí s poruchami imunity, očakávajú odborníci nárast výskytu pásového oparu. Preto je dôležité naučiť sa ochorenie včas rozoznať a včas a správne zakročiť.
Súvisiace články:
Ako si vybrať liek proti bolesti?
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Zuzana