Liečba ekzému pozostáva z kombinácie viacerých opatrení a liečebných postupov. Zahŕňa pravidelnú starostlivosť o kožu (emolienciá), vylúčenie provokačných faktorov z okolia, liečbu liekmi (lokálnu, prípadne celkovú), fyzikálne liečebné metódy či klimatickú terapiu.
Správna životospráva
V prvom rade je nevyhnutné dodržiavanie zásad atopickej životosprávy. t.z. odstránenie alergénov a dráždivých látok z jedálnička a zo životného prostredia.
Vzťah medzi atopickým ekzémom (AD) a potravinovou alergiou bol potvrdený u 30-50% detí, takže primárnym opatrením u ľudí s ekzémom je vylúčenie potravín, kde bola diagnostickýmí testami potvrdená precitlivelosť, ako aj potravín, u ktorých pacient pozoruje zhoršovanie ekzému. Medzi časté potravinové alergény patrí kravské mlieko, orechy, citrusy, vajcia, sója, obilniny, ryby a morské plody. Najčastejšou potravinovou alergiou v detstve (2-3% detí do jedného roku života) je alergia na bielkovinu kravského mlieka a práve atopický ekzém patrí medzi najčastejšie prejavy tejto alergie. Riziko rozvoja je výrazne nižšie u dojčených detí. Prvým krokom u dojčených detí s ekzémom je vylúčenie kravského mlieka, mliečnych produktov a vajec zo stravy matky po dobu 2-4 týždňov. Nezabudnúť na doplnenie vápnika zo strany matky cca 1g denne. Celý priebeh eliminačnej diéty treba konzultovať s lekárom či dietológom. U nedojčených detí alebo na dokrmovanie dojčených detí volíme pri potvrdenej alergii na bielkovinu kravského mlieka špeciálnu umelú výživu, kde je bielkovina upravená tak aby nespôsobovala ťažkosti (viď Výživa pri alergii na bielkovinu kravského mlieka ).
Medzi ďaľšie faktory, ktoré môžu zhoršovať ekzém sú tzv. aeroalergény – roztoče, pele, plesne, epitélie zvierat. V rámci možností treba podniknúť kroky aj v tejto oblasti – protialegické matrace, časté upratovanie, vetranie, nechovať zvieratá, obmedziť pestovanie kvetov a podobne.
Ekzém môžu zhoršovať aj aviváže, pracie prášky, farby na vlasy, mydlá, čistiace a kozmetické prípravky. Pozor treba dať aj na mechanické dráždenie kože napr. oblečením alebo na prehriatie organizmu v teplom a vlhkom prostredí.
Súčasťou liečby býva pravidelná očista a premastňovanie kože prípravkami – emolienciá, ktoré sú určené na starostlivosť o citlivú atopickú pokožku. Viac v článku Na čo by atopik nemal zabúdať? a Kúpanie a sprchovanie pri ekzéme.
Protizápalová liečba
Protizápalová nesteroidná liečba ekzému zahŕňa maste, krémy a roztoky s obsahom derivátov dechtov (ichtamol, kamenouhoľný decht) či kyseliny salicylovej. V minulosti patrila táto terapia k jediným účinným prostriedkom v liečbe ekzému, avšak po zavedení účinnejšej kortikosteroidnej hormonálnej liečby (viazaná na lekársky predpis) sa ichtamolová terapia ordinuje zriedkavejšie. Svoje miesto má však stále v terapii subakútnych a chronických ekzémových zápalových zmien (kortikoidná liečba sa kvôli nežiaducim účinkom nemôže používaž dlhodobo), po zvládnutí akútných prejavov dermatitídy po kortikoidnej liečbe alebo keď stav ešte nevyžaduje kortikoidnú liečbu. .
HOLTOV KRÉM
- – Účinou zložkou krému je roztok kamenouhoľného dechtu v etanolovom extrakte quillaiovej kôry, ktorý pôsobí antisepticky, fungistaticky (proti plesniam), proti svrbeniu. Škrob, glycerol, uhličitan draselný zlepšujú hydratáciu pokožky, lanolín podporuje prenikanie liečiv do pokožky, mentol zmierňuje svrbenie.
- – Používa sa na liečbu ekzému, dermatóz, lišajov a psoriázy.
- – Aplikuje sa niekoľkokrát denne, natreté miesta nevystavovať slnečnému žiareniu, pred aplikáciou iných kožných prípravkov treba krém zmyť
GÁFROVÁ MASŤ S ICHTAMOLOM
- – Účinnými zložkami maste sú ichtamol – protizápalový a protisvrbivý účinok;, gáfor – protisvrbivý a lokálne anestetický účinok (proti bolesti) a oxid zinočnatý –protizápalový a adstringentný (sťahujúci) účinok.
- – Liek sa nanáša 1-2 krát denne
- – Ichtamol môže zvýšiť účinok niektorých kožných liekov (napr. lokálne kortikosteroidy alebo antibiotiká)
PITYOL MASŤ
- – Účinnými zložkami maste sú ichtamol – protizápalový a protisvrbivý účinok; oxid zinočnatý – protizápalový a adstringentný (sťahujúci) účinok; guajazulén – podporuje hojenie.
- – Používa sa na liečbu chronických ekzémov, uhrovitosti (akné), povrchových hnisavých zápaloch kože malého rozsahu, nemokvajúcich zapareninách
- – Liek sa nanáša 1-3 krát denne, najlepšie nechať pôsobiť na koži aj niekoľko hodín.
Ekzém vo vlasoch
Niekedy sa ekzém vyskytuje aj vo vlasatej časti hlavy. Aj tu je dôležité používať špeciálne šampóny, ktoré sú vyvinuté pre starostlivosť o suchú, citlivú, svrbiacu pokožku so sklonom k ekzému. Sú dobre znášané, bez rizika podráždenia pokožky vlasov, vhodné sú pre dojčatá, deti aj dospelých.
LECIDERM Šampón
- – obsahuje kyselinu salicylovú, ktorá podporuje olupovanie poškodenej pokožky a obnovu zdravej vrstvy pokožky a glycerín, ktorý kožu hydratuje a vyživuje
CUTISHELP Šampón
- – prírodný šampón s obsahom konopného oleja, ktorý pôsobí protizápalovo, antibakteriálne, pokožku regeneruje a vyživuje
A-DERMA EXOMEGA Šampón
- – šampón obsahuje výťažok z ovsa, ktorý má protizápalové a upokojujúce účinky
LINOLA Šampón
- – chráni vlasovú pokožku ochranou bariérou nenasýtených mastných kyselín (kyselina linolová) a štrukturálnych lipidov.
Súvisiace články:
Ktoré potraviny vyvolávajú svrbenie?
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Zuzana