Nespavosť (insomnia)

Prečo nevieme zaspať?

K hlavným príčinám akútnej (krátkodobej) nespavosti patria faktory ako zrychľujúci sa životný štýl a s tým súvisiaci stres a nepravidelný spankový  režím, problémy v zamestnaní či v medziľudských vzťahoch, ignorácia spánkovej hygieny či jet lag syndróm (porucha spánku spôsobená zmenou časového pásma).

Chronickú (dlhodobú) nespavosť možu vyvolať:

– Lieky – užívanie niektorých liekov alebo ich nežiadúce účinky môžu viesť k nespavosti. Paradoxne dochádza často k poruchám spánku po vysadení liekov na spanie (hypnotiká), kedy dochádza k tzv. rebound syndrómu – znovusplanutie nespavosti. Ďalej môžu nespavosť vyvolávať niektoré antidepresíva, antihypertenzíva  (rilmenidín, moxonidín, diuretiká – najmä ak sú užíté pred spánkom a vedú tak k núteniu na močenie behom noci), antiparkinsoniká, niektoré lieky na liečbu srdcových arytmií (amiodaron), epilepsie (topiramát, ethosuximid), astmy, hormonálne lieky (steroidy, hormonálna antikoncepcia, tyroxin), nootropiká (piracetam, vinpocetin), chinolonové antibiotiká (ciprofloxacín) a opiáty (morfin).

…čítať viac o liekoch a nespavosti

Pozor dajte aj u voľnopredajných liekov a doplnkov výživy, poruchy spánku môže spôsobovať extrakt z ginkga dvojlaločnatého, užitý pred spaním alebo aj niektoré lieky proti bolesti, ktoré obsahujú kofeín (Panadol Extra, Ultra, Migralgin, Valetol, Ataralgin), ako aj lieky obsahujúce tzv. dekongestant na uvoľnenie dutín, ktorý býva súčasťou tabliet a horúcich nápojov proti chrípke a prechladnutiu (Modafen, Nurofen Stopgrip, Coldrex, Theraflu, Parelen Grip, Panadol Grip…).

– Prítomnosť ochorenia – za nespavosť je často zodpovedná bolesť (artritída, onkologické ochorenie…), srdcovocievne ochorenia, hypertyreóza, gastroezofageálny reflux, depresia, úzkosť, schizofrénia, epilepsia, Parkinsonova choroba, astma a iné. S poruchami spánku sa často spája tzv. Syndróm nepokojných nôh – pacient má nepríjemné až bolestivé pocity v nohách, ktoré ho nútia k opakovanému pohybovaniu a Syndróm spánkového apnoe – porucha dýchania, kedy dochádza k minimálne 10 sekundovej prestávke dýchania viac ako 5 krát na jednu hodinu spánku. 

Poruchy spánkového rytmu/hygieny – nepravidelný cyklus spánku a bdenia, stravovanie pred spaním (nočné vykrádanie chladničky), práca na zmeny. Viac v článku Neviete zaspať? Pozor na spánkovú hygienu!

Nadmerné užívanie návykových látok – nikotín, kofeín, omamné látky či alkohol – žiadny pohárik Vám k dobrému spánku nepomôže, práve naopak, aj keď alkohol krátkodobo relaxuje a uspáva, je tiež zodpovedný za predčasné prebúdzanie, únavu počas dňa a neosviežujúci spánok.

Neadekvátne prostredie pre spánok – hluk, chlad, teplo, svetlo.

 

Súvisiace články:

Ako sa lieči nespavosť?

Príroda v liečbe nespavosti

Melatonín-spánkový hormón

Ako sa zbaviť chrápania?

Čo všetko dokáže stres?

Chcete sa dobre vyspať? Možno budete musieť vysadiť niektoré lieky.

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana