Asi to poznáte. Idete k lekárovi, či už so zdravotným problémom alebo len tak na preventívnu prehliadku, lekár vám zistí nejaké ochorenie alebo odchýlku od normálu v krvnom obraze, nasadí lieky, vy si ich vyzdvihnete v lekárni a užívate. Počas užívania týchto liekov sa niekedy dostavia nežiaduce účinky. Ak sa dostavia okamžite, dávame ich automaticky do súvisu s užívaním liekov a buď ich vysadíme alebo vymeníme za iné. Ak sa ale dostavia po mesiacoch alebo rokoch užívania, nikoho ani nenapadne, že pridružený zdravotný problém môže byť následkom užívania tohto lieku a vzniknuté nové ochorenie sa rieši podávaním ďalšieho lieku. Takto sa spúšťa kaskáda procesov a napokon si z lekárne odnášate plnú tašku liekov a strácate prehľad, ktorý je na čo.
Ako tomu predísť?
Mnohé ľahšie civilizačné ochorenia ako zvýšený krvný tlak, cholesterol, inzulínová rezistencia, ľahká depresia a pod. sa dá zvládnuť úpravou stravy, cvičením a zmenou životného štýlu. Ak však z nejakého dôvodu uprednostníte užívanie liekov, je dôležité poznať ako Váš liek účinkuje. Každý liek, či už voľnopredajný alebo viazaný na lekársky predpis má nežiaduce účinky. Tieto nežiaduce účinky sú často spôsobené tým, že daný liek okrem svojej prvotnej funkcie ovplyvňuje aj iné procesy, napr. tvorbu alebo vstrebávanie vitamínov, enzýmov alebo spôsobuje ich rýchle odbúravanie. Preto keď si v príbalovom letáku prečítate nežiaduce účinky lieku, často sa nápadne podobajú na príznaky deficitu inej látky.
Ako sa prejavuje nedostatok KOENZÝMU Q10?
Koenzým Q10 je látka podobná vitamínom, zúčastňuje sa na tvorbe energie ATP v mitochondriách, zjednodušene povedané premieňa energiu zo stravy, ktorú zjeme na energiu pre svaly a orgány. Pomocou koenzýmu sa v tele takto vytvorí až 75% celkovej energie, preto keď máte nízku hladinu koenzýmu, určite trpíte niektorým z týchto prejavov:
Únava a pokles energie – vyčerpá vás aj mierna fyzická aktivita, ťažko sa vám premýšľa, necítite dostatok sily vo svaloch pri bežných činnostiach, máte spomalené myslenie a môže sa vyskytovať aj depresia.
Slabý imunitný systém – imunitný systém je vysoko metabolicky aktívny (spolu so srdcom a tráviacim traktom), preto potrebuje dostatok energie. Nedostatok koenzýmu sa preto často prejavuje opakovanými infekčnými chorobami ako nachladnutie, herpes alebo chrípka.
Krvácajúce ďasná – nízka hladina koenzýmu Q10 bola zistená u viac ako 60% pacientov trpiacich zápalom ďasien.
Chronické bolesti – časté migrény (viď. liečba migrény) alebo bolesti hlavy, bolesti svalov, fibromyalgia (chronická bolestivosť svalov, ktoré sú citlivé aj na dotyk).
Ochorenia srdca – srdce je orgán, ktorý potrebuje najviac energie ATP tvorenej pomocou koenzýmu, pri dlhodobom nedostatku dochádza k zníženému prísunu energie do buniek, čo môže viesť až k srdcovému zlyhaniu.
Čo spôsobuje nedostatok koenzýmu Q10?
Koenzým si vytvárame v tele sami, denne asi 500 mg, v menšej miere, asi 10 mg ho prijímame potravou. Produkcia koenzýmu je za normálnych podmienok maximálna v detstve a mladšom veku, po 30. roku života klesá, po 65. roku života dosahuje asi 50% pôvodnej hodnoty. Koenzým je silný antioxidant, preto sa jeho spotreba zvyšuje napr. pri strese alebo zlej strave. Menej známy je ale účinok niektorých liekov na produkciu koenzýmu Q10. Tieto skupiny liekov znižujú tvorbu vlastného koenzýmu, čo môže viesť k jeho deficitu a vzniku nežiaducich účinkov:
Statíny – asi najznámejšia skupina liekov spájaná s blokovaním tvorby koenzýmu. Statíny sú lieky na zníženie vysokého cholesterolu blokovaním enzýmu HMGCoA reduktázy. Tento enzým sa však okrem tvorby cholesterolu podiela aj na tvorbe koenzýmu. Užívaním týchto liekov môžu vaše hodnoty koenzýmu klesnúť až o 40%, čo sa môže prejaviť únavou, bolesťou svalov, svalovou slabosťou, neskôr neurodegeneratívnymi zmenami, vysokým krvným tlakom, poruchami srdcového rytmu a pod. U mnohých pacientov užívajúcich statíny sa spomínané nežiaduce účinky neprejavujú hneď po nasadení, ale až po niekoľkých mesiacoch alebo rokoch, kedy už sú hladiny telesného koenzýmu na minime. Do skupiny statínov patria napr. simvastatín, atorvastatín, rosuvastatín, fluvastatín (ATORIS, ATORVASTATIN, TORVACARD, SIMGAL, SIMVASTATIN, SIMVACARD, VASILIP, CRESTOR, ROSUCARD, ROSUVASTATIN, LESCOL, VUYATOR a ďalšie).
Beta blokátory – je skupina liečiv, ktoré sa používanú na zníženie krvného tlaku a pri srdcových arytmiách. Ich užívanie vedie k zhoršenému využívaniu koenzýmu Q10. Uvedené sa týka najmä metoprololu a propranololu (BETALOC ZOK, METOPROLOL, EGILOK, CORVITOL, VASOCARDIN).
Diuretiká – hydrochlorotiazid, indapamin (HYDROCHLOROTIAZID, INDAP, INDAPAMID) používajú sa na odvodnenie a zníženie krvného tlaku a ich dlhodobé užívanie takisto vedie k vyčerpaniu zásob koenzýmu Q10 a nežiaducim účinkom ako únava, letargia a kŕče svalstva.
Metformín (METFOGAMMA, GLUCOPHAGE, GLUCOVANCE, JANUMET, SIOFOR, STADAMET) – liečivo používané pri diabete a inzulínovej rezistencii (napr. pri polycystickom ovariálnom syndróme) má dobré výsledky na reguláciu hodnôt krvného cukru, napriek tomu jeho užívanie vedie k deficitu koenzýmu Q10, kyseliny listovej a vitamínu B12. Chýbanie týchto vitamínov vedie k zvýšenému homocysteínu, čo je ďalší ukazovateľ kardiovaskulárneho rizika a iných zápalových ochorení, ale o tom zase inokedy.
Staršie antidepresíva – označované aj ako tricyklické antidepresíva, t.j. amitriptylín (AMITRIPTILIN SLOVAKOPHARMA), klomipramín (ANAFRANIL), imipramín (MELIPRAMIN) spôsobujú okrem deficitu koenzýmu Q10 aj deficit vitamínu B2 (riboflavin), čo má za následok nežiaduce účinky ako svalová únava, suché sliznice očí a nosa, neurologické problémy.
Ako užívať koenzým?
Dávkovanie koenzýmu závisí na veku a užívaných liekoch. Ak máte do päťdesiatky a neužívate žiadne lieky, len občas pociťujete únavu, máte zvýšený krvný tlak alebo stresujúce zamestnanie, mali by Vám stačiť dávky 30 – 60 mg koenzýmu denne. Takéto dávky obsahuje väčšina doplnkov výživy na našom trhu. Ak však užívate napr. statíny, ktoré môžu znížiť produkciu vlastného koenzýmu o 40% a denne sa nám vytvorí 500mg, denná dávka na zabezpečenie pôvodných hladín je 200mg. Ak navyše máte po šesťdesiatke, ideálna denná dávka opäť vzrastie. Štúdie s užívaním koenzýmu bežne používajú dávky okolo 1200mg denne a nepreukazujú žiadny toxický efekt ani pri dlhodobom užívaní.
Problém však je, že 200 – 300mg koenzýmu neobsahujú žiadne výživové doplnky na našom trhu. Najvyššia dávka v jednej tablete je 100 mg, navyše sa jedná o produkty dosť drahé, preto si často nemôžeme dovoliť užívať spomínané dávky. Pozitívny efekt užívania koenzýmu možno pozorovať už aj pri podávaní nižších dávok, ak však po niekoľko týždňovom užívaní príznaky neustupujú, pravdepodobne budete potrebovať zvýšiť dávky.
Keďže koenzým je látka lipofilná (rozpúšťa sa v tukoch), mal by sa užívať po jedle s obsahom tuku, ideálne ráno alebo na obed, aby sa predišlo problémom so spánkom.
Koenzým znižuje zrážanlivosť krvi, znižuje tlak a môže znížiť hodnoty krvného cukru, preto je nutná opatrnosť u pacientov užívajúcich lieky na tlak, cukrovku a na zrážanie krvi.
Ktorý koenzým si vybrať?
Aby to nebolo také jednoduché, pri kúpe koenzýmu musíte overiť nielen dávku v jednej tablete, ale aj chemickú formu koenzýmu. Koenzým Q10 sa v tele (a aj v tabletkách) vyskytuje v dvoch formách, oxidovaný ubichinón a redukovaný ubichinol. Aktívna forma je forma ubichinolu, taktiež sa aj lepšie vstrebáva, avšak má aj vyššiu cenu. Vyhnúť by ste sa mali aj koenzýmu získavanému z fermentovaných tabakových listov, obsahuje veľa prímesí a cisformy koenzýmu, ktoré nie sú pre telo dobre využiteľné.
Prečo nestačí koenzým zo stravy?
Najbohatším zdrojom koenzýmu Q10 v strave sú bravčové a hovädzie vnútornosti ako srdce, pľúca a obličky. Menej obsahuje bravčové, hovädzie a jahňacie mäso a ryby, prípadne orechy. Na pokrytie dennej dávky 60mg by sme ale museli za deň zjesť asi 0,5 kg hovädzích sŕdc, 1,5kg hovädzieho mäsa, alebo 10kg brokolice, navyše tepelnou úpravou sa časť obsahu zničí. Preto ako prevencia alebo liečba nežiaducich účinkov spojených s nedostatkom koenzýmu Q10 je najvhodnejšie užívanie doplnkov výživy.
Súvisiace články:
Prírodná liečna vysokého krvného tlaku
Dobré tipy pri kŕčových žilách
Ako bojovať s predmenštruačným syndrómom bez liekov?
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Diana