Tradícia prípravy alkoholických nápojov fermentáciou jednoduchých cukrov je stará už niekoľko tisíc rokov. Účinky etanolu využívajú nielen ľudia, ale aj zvieratá (ako vplýva alkohol na zvieratá), ktoré sú tiež od prírody vybavené enzýmom alkohol-dehydrogenázou, ktorá spracúva alkohol. Cieľom dnešného článku nie je rozhodnúť, či je zdravé piť alkohol alebo nie je, ale poukázať na jeho možné riziká alebo benefity pri niektorých diagnózach a jeho vplyv na vstrebávanie a hospodárenie s výživovými látkami v strave.
Benefity mierneho pitia alkoholu
Definícia mierneho pitia alkoholu sa v štúdiách líši, niektoré považujú za mierne pitie 1 drink (1 pohár vína, pol litra piva, 1 „poldeci“), iné sú veľkorysejšie a za mierne pitie považujú 3 – 4 drinky za deň. Funkcia negatívneho účinku alkoholu v závislosti od množstva má však tvar písmena J, čiže už miernym prekročením dávky rapídne stúpa riziko poškodenia zdravia, preto sa väčšina vedcov prikláňa skôr k definícii mierneho pitia 1 drink/deň pre ženy a 2 drinky/deň pre muža. Výhody mierneho pitia alkoholu teda sú:
– Zníženie rizika vzniku srdcovo-cievnych ochorení – mierne pitie alkoholu zvyšuje HDL cholesterol, znižuje LDL cholesterol, zlepšuje citlivosť tkanív na inzulín, znižuje zrážanlivosť krvi. Tieto účinky boli preukázané u zdravých jedincov, ale aj u pacientov s cukrovkou, vysokým krvným tlakom alebo iným srdcovo-cievnym ochorením.
– Zníženie rizika tvorby žlčníkových kameňov – o jednu tretinu v porovnaní s úplnými abstinentami
– Zníženie rizika vzniku erektilnej dysfunkcie – aj keď veľké množstvo alkoholu erekcii neprospieva, malé množstvá znižujú spomínané riziko až o 25 – 30%
– Zlepšuje imunitu a znižuje výskyt chorôb z prechladnutia – pitie 8 až 14 pohárov vína týždenne znižovalo riziko vzniku prechladnutia o 60%
– U ľudí po 65.roku života udržuje pamäťové funkcie
Pivo, víno alebo pálenka?
Účinok jednotlivých alkoholických nápojov na prevenciu srdcovo-cievnych ochorení sa zdá byť rovnaký, avšak ak berieme do úvahy obsah ostatných zložiek v spomínaných nápojoch, víťazom je červené víno (obsahuje najviac polyfenolov), pivo napriek svojej zlej povesti však taktiež obsahuje množstvo antioxidantov, nie je teda vyložene zlou voľbou (má ale viac ako dvojnásobný obsah sacharidov, preto sa z neho viac priberá, obsahuje ale pomerne veľa vitamínov skupiny B, preto je riziko ich deficitu nižšie), z destilátov je najlepšia voľba kvalitná whisky alebo koňak.
Je lepšie piť pred jedlom alebo po jedle?
Napriek tomu, že pohár dobrého vína alebo piva chutí najlepšie s dobrým jedlom, môže ovplyvňovať vstrebávanie dôležitých látok z pokrmu. Evidencia dokazuje, že alkohol síce podporuje vylučovanie žalúdočnej kyseliny (tento efekt sa využíva u aperitívov), znižuje ale produkciu tráviacich enzýmov, preto je pitie alkoholu napr. pri zápale pankreasu alebo u ľudí so zlým trávením úplne zakázaný. Keďže alkohol znižuje tvorbu enzýmov, zhoršuje vstrebávanie aminokyselín, tukov (aj vitamínov rozpustných v tukoch ako A,D,E,K), glukózy, niektorých minerálov ako zinok, kyseliny listovej, ale naopak zvyšuje vstrebávanie železa zo stravy. Z tohto hľadiska keď si pripravíte nutrične bohaté jedlo a chcete, aby z neho telo vyťažilo čo najviac, nie je vhodné ho kombinovať s alkoholom. Naopak, ak máte deficit železa a chcete ho doplniť pomocou stravy, kombinácia malého množstva kvalitného alkoholu a červeného mäsa alebo vnútorností zvýši absorpciu asi o 25% (dostupnosť železa zlepšuje aj vitamín C, naopak znižujú ju triesloviny v čaji, káve a aj červenom víne). Alkohol znižuje glukoneogenézu (tvorba glukózy v pečeni), preto pitie alkoholu nalačno môže spôsobiť hypoglykémiu (príliš nízka hladina cukru v krvi), čo je nebezpečné najmä u ľudí užívajúcich antidiabetiká, preto je ho treba doplniť nejakým zdrojom sacharidov (kúsok pečiva, ovocia a pod.)
Riziká pravidelného pitia alkoholu
Mnohé štúdie poukazujú na fakt, že pri pravidelnej konzumácií aj malých dávok alkoholu dochádza k zvýšenému vylučovaniu alebo zlému vstrebávaniu niektorých dôležitých vitamínov a minerálov. Dopad na organizmus sa zhoršuje pridružením ďalších faktorov vedúcich k vyčerpaniu týchto výživových látok ako zlá strava, užívanie niektorých liekov, niektoré prítomné ochorenia a pod. Pokiaľ teda patríte k pravidelným konzumentom alkoholu a zároveň máte menej kvalitnú stravu alebo ďalší rizikový faktor nutričnej deficiencie, bolo by vhodné pohľadať nejaký vhodný výživový doplnok.
Deficit horčíka
Alkohol zvyšuje vylučovanie magnézia obličkami. U alkoholikov sú zásoby horčíka v tele takmer vyčerpané, čo spôsobuje vznik mnohých komplikácii alkoholizmu, preto je podávanie magnézia u alkoholikov nevyhnutné. Zvýšené straty horčíka spôsobuje aj cukrovka a užívanie niektorých liekov ako diuretiká (na odvodnenie) alebo inhibítory protónovej pumpy –PPI (proti žalúdočnej kyseline), preto aj mierne pitie alkoholu so súčasným užívaním týchto liekov nie je vhodné. Ak trpíte príznakmi ako časté migrény, kŕče lýtok, nevoľnosť, únava, apatia, „mravčenie“ v končatinách, skúste si doplniť horčík.
Deficit kyseliny listovej
Alkohol znižuje absorpciu folátov v strave a zvyšuje ich vylučovanie. Aj mierne pitie (240 ml červeného vína denne počas dvoch týždňov výrazne znížilo hladinu folátov v sére), preto ak pravidelne popíjame alkohol, mali by sme dbať na zvýšený prísun vnútorností a listovej zeleniny. V rizikovej skupine sú najmä ženy, ktoré plánujú počatie (vtedy je zvýšená potreba folátov, aby sa predišlo vzniku malformácií plodu) a pacienti so zvýšeným homocysteínom (foláty sa podieľajú na jeho odbúravaní). Ďalšími príznakmi nedostatku kyseliny listovej sú depresie, afty, zmeny v štruktúre a kvalite nechtov a vlasov. Niektoré štúdie spájajú pravidelné pitie alkoholu s vyšším rizikom rakoviny prsníka, čo môže byť spojené práve s nedostatkom folátov. Doplnením folátov sa spomínané riziko znížilo až o 90%.
Deficit vitamínov skupiny B
Alkohol spôsobuje deficit vitamínov skupiny B. Pravidelná konzumácia alkoholu zvyšuje vylučovanie vitamínu B1 (tiamínu), B12 (kyanokobalamínu) a blokuje premenu B6 (pyridoxínu) na jeho aktívnu formu. Nedostatok B 1 a B12 sa môže prejavovať zhoršenou pamäťou (častý jav u alkoholikov), nedostatok B12 ďalej spôsobuje periférnu neuropatiu (mravčenie v prstoch a končatinách) a demenciu a nedostatok B6 vedie ku kŕčom (zhoršujú sa spolu s nedostatkom horčíka), defektom na koži a slizniciach. B12 by mali dopĺňať aj pacienti s cukrovkou alebo inzulínovou rezistenciou užívajúci metformín. Ďalšie faktory znižujúce hladiny B vitamínov sú stres a užívanie hormonálnej antikoncepcie, kedy je viac ako vhodné doplniť spomínané vitamíny.
Deficit selénu
Alkohol vyčerpáva telesné zásoby selénu, ktorý funguje ako dôležitý antioxidant. Jeho nedostatok sa spája s tvorbou pigmentových škvŕn a zníženou funkciou štítnej žľazy.
Aj mierna konzumácia alkoholu je teda spojená s určitým zdravotným rizikom, preto ak si pravidelne doprajeme pohár vína alebo piva je viac ako inokedy dôležité dbať na vyváženú a pestrú stravu.
Súvisiace články:
Ibalgin, Nurofen, Mig, Brufen…Je v nich fakt rozdiel?
Vápnik – ako si pripraviť kalcium s najlepšou vstrebateľnosťou?
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Diana